Odborník radí: Čím zakryť nevzhľadnú garáž

Odborník radí: Čím zakryť nevzhľadnú garáž

Som začínajúci záhradkár-amatér. Prosím, poraďte mi, či má zmysel pestovať nejaký druh viniča v bezprostrednej blízkosti zadnej steny garážovej zástavby, ktorá je orientovaná na sever. Existuje v našich podmienkach nejaká ťahavá rastlina, ktorá prináša úrodu a dobre kryje neestetickú zástavbu? Ďakujem za radu. (Jozef Š., e-mail)

Aj keď neuvádzate presnú lokalitu, na obe otázky je zhodná odpoveď: nie. Severne orientovaná strana nespĺňa podmienky na trvalé pestovanie žiadnej ovocnej rastliny, nieto teplomilného viniča. Okrem toho, vinič má opadavé listy, preto neprichádza do úvahy ani estetické hľadisko. Odporúčam vysadiť nenáročný brečtan (Hedera helix), zemolez Henryho (Lonicera henryi), ktorý aj pekne kvitne, prípadne bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei). Vhodné sú odrody s panašovanými listami (žlté a biele škvrny), ktoré priestor opticky presvetlia. Cena je približne 3 €.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

  1. Anonym says:

    Tak ,,odbornik,,???

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje