image 36044 25 v1

Dreviny, ktoré prirodzene obrastú fasádu domu

Zvažujeme nechať zazelenať fasádu na našom vidieckom dome. Nechceme inštalovať konštrukciu, skôr chceme využiť dreviny, ktoré fasádu prirodzene obrastú. Akým druhom bude vyhovovať polotieň? (Ján F., Malacky)

Využiť môžete opadavé aj vždyzelené druhy, pričom výhodou bude, ak má stena vášho domčeka drsnejší povrch. Zo vždyzelených drevín je osvedčenou klasikou brečtan, ktorému vyhovuje polotieň. Dôležitá je vlhšia pôda, inak rastlina presychá. Ak sa brečtan dobre zakorení, znesie aj sucho, ale v mladosti sa ho vystríhajte. Trvá zopár rokov, kým váš plán nadobudne reálnu podobu. Oveľa rýchlejšie ako brečtan rastie opadavý pavinič. Vybrať si môžete pavinič trojlaločný a päťlaločný. Výhodou paviniča je premenlivosť, teda fasáda sa bude meniť s ročnými obdobiami. Napríklad na jeseň môže zažiariť v nádherných červenkastých odtieňoch. Každoročne na jeseň sa však budete pasovať s kopou lístia, čo je zasa výzva na založenie listovky. Vyskúšať môžete aj popínavú hortenziu (Hydrangea petiolaris). Okrem polotieňa si žiada vlhkú pôdu s kyslejšou reakciou. Vytvorí pekný zelený porast, neraz až do výšky 5 m. Na založenie zelenej fasády je vhodný čas začiatkom jesene.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

 1. Želmíra Fabianova says:

  Prosím Vás o radu, ako sa zbaviť kriakov malín…namnožili sa mi v záhrade a chcem sa ich zbaviť. Je na to nejaký prípravok? Ďakujem

  1. Anonym says:

   krompac alebo ryl

  2. Anonym says:

   Chémia to istí.

 2. Anton says:

  Chalupu, ktorá je blízko lesa, sme nechali obrásť brečtanom. Zrazu sme zistili, že po chalupe sa intenzívne začali prechádzať veľké mravce- asi lesné. A tak asi 30 ročný brečtan sme odstránili. Stena brečtanu bola asi 30 centimetrov hrubá, 2,5 metra vysoká, na dľžke cca 10 metrov. To ste mali vidieť tú armádu mravcov, čo boli v nej. Akonáhle sme brečtan odstránili, mravce sa z chalupy stratili. Takže pozor na brečtan uchytený na stenách domov.

 3. Jarmila says:

  Dobry den, potrebujem poradit ohladom jablone, ktorá nam rastie v zahrade. Chcem sa opytat ci jablka su vhodne na konzumaciu (ci nie su nejako jedovate), ked sa po kmeni stromu vinie brectan. Dakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje