image 46114 25 v1

Je možné rozmnožiť si brečtan pomocou odrezkov?

Na jednom z múrov, popri ktorom denne prechádzam, som našla zaujímavý druh brečtanu. Nikdy som taký nenašla v záhradníctve. Máme doma kúsok starého murovaného plota, ktorý by sme chceli prekryť vždyzelenou rastlinou. Brečtan sa mi zdá zaujímavý, hľadala som však menej tradičný druh. Je možné rozmnožiť si brečtan pomocou odrezkov? V tomto prípade by som si ich mohla vypýtať. Ako postupovať pri rozmnožovaní tejto dreviny? (Viera. B, Bratislava)

Brečtan má skutočne veľké množstvo zaujímavých kultivarov. Samozrejme, nie všetky sa vyrovnajú rastovými charakteristikami pôvodnému druhu a nie všetky dobre odolávajú mrazom. Neviem, o aký kultivar ide, keďže nemám od k dispozícii fotku. Brečtan si však veľmi jednoducho môžete rozmnožiť pomocou stonkových odrezkov a môžete tak získať veľké množstvo nových rastlín. Ideálne je pomocou ostrého noža odobrať vitálne jednoročné výhony. Mali by byť vyzreté, nie však mäkké ani zdrevnatené. Ideálna dĺžka je 10 – 15 cm.

Odstráňte rastový vrchol aj listy v spodnej časti, ale pozor neodtrhávajte ich nasilu, lepšie bude odstrihnúť ich. Koniec odrezka ošetrite v práškovom stimulátore. Takto pripravené odrezky pozapichujte do črepníka so substrátom určeným na rozmnožovanie. Do jedného črepníka s bežným priemerom môžete zapichnúť asi tri – štyri odrezky. Substrát zavlažte, črepník prekryte igelitovým vreckom a umiestnite na svetlé a teplejšie miesto. Neustále udržujte substrát vlhký, nie však premáčaný. Odrezky sa zakorenia za zhruba mesiac a pol. Potom ich môžete rozsadiť do menších črepníkov. Počas zakoreňovania odrezky nevyťahujte. Znakom toho, že sa zakorenili, sú nové lístky. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

  1. Stefan says:

    Ja som brečtan rozmnožil ta že som nastrihal jednoročne vyhonky počas vegetacie, dlhe aj 30-cm,zospodu som odtrhol 3-4 listky dal do vedra s vodou a nechal napučat. Ked pustil korienky tak som ho zasadil do zeme a zalial vodou. Ma rád tien a vlhké prostredie.

  2. Pestovateľ brečtanu says:

    Najlepšia skúsenosť s rozmnožovaním brečtanu – nastrihať cca 30 cm vrcholové výhonky, 3-4 spodné listy odstrániť, uložiť vodorovne do zeme priamo na miesto, kde požadujem mať rastlinu natrvalo, prihrnúť zeminou (cca 5-10 cm) tak, aby 2-3 vrcholové listy zostali nad zemou ( na vzduchu), pravidelne polievať (zem by nemala úplne vyschnúť – pozor, to že je zem suchá na povrchu ešte neznamená, že je suchá aj v hĺbke, kde je zasadená rastlina) a zvyšok je o trpezlivosti – brečtanu trvá pomerne dlhšiu dobu, pokiaľ zakorení a vyženie výhonky nad zem. Pokiaľ chceme mať hustejší porast, je možné sadiť aj niekoľko výhonkov paralelne vedľa seba ( v riadkoch cca 10 cm od seba). Pri tomto sposobe sa mi ešte nestalo, že by sa neujal (aj keď to nevylučujem – záleží aj na mieste, expozícii, zložení pody a pod.).

  3. abc says:

    Ja by som potreboval pravý opak – radu ako ten hnusný brečtan zlikvidovať, vie mi niekto poradiť ? díky

    1. Anonym says:

      divim sa,m že tyo svinstvo chce niekto množiť. Mám taký istý problém ako Ty – neviem sa ho zbaviť a to sme pred 8 rokmi zasadili malú stonku, aby sa ťahala po strome.

  4. jajboli says:

    Brečtan určite nedoporučujem si vysadiť do záhradym, je to prudko agresívna rastlimna. len ťažko sa jej neskôr zbavíte. Rovnako vistéria, pekná popínavá rastlivna, ktorá ale prudko rastie a keď ju vykopete, jej odnože budete vyberať ešte niekoľko rokov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje