image 22924 25 v1

Odborník radí: Rastliny pri opore

Na terase máme nainštalovanú drevenú treláž. Chceli by sme ju nechať porásť popínavými rastlinami. Aké sú vhodné a kedy ich môžeme vysadiť? Ďakujem. B.V., Bratislava

K pevne ukotvenej treláži si môžete vysadiť niekoľko rastlín, prevažne popínavých drevín. Môže ísť o popínavé ruže, ktoré sú pekné v kombinácii s plamienkom (Clematis) alebo zemolezom (Lonicera caprifolium). Plamienkov je už v ponuke hneď niekoľko druhov, výberom konkrétnych druhov a kultivarov si možno načasovať ich kvitnutie od jari do jesene.

Odborník radí: Rastliny pri opore

Pekná je pri treláži aj menej známa akébia, ktorá púta sýto sfarbenými voňavými kvetmi. Jej výhodou je pomerne rýchly rast. Využiť možno aj brečtan (Hedera helix), ktorého prednosťou je aj dekoratívnosť počas zimných mesiacov.  Kombinovať ho pri dlhšej treláži možno s jasmínom (Jasminum nudiflorum). Kvitne drobnejšími žltými kvetmi v zimných a skorých jarných mesiacoch. Pavinič je vhodný takisto, avšak pri terasových trelážach je potrebné ho pravidelne strihať a takisto počítať treba s tým, že na jeseň opadáva. Jeho kvety síce nie sú atraktívne, no čiastočne to vynahrádza prekrásne jesenné sfarbenie listov.  Uvedené dreviny je možné vysadiť si aj s koreňovým balom začiatkom jesene. Potrebná pre ne je priestranná vegetačná nádoba a kvalitný záhradnícky substrát.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje