image 48798 25 v1

Náhle vädnutie broskyne: Čo je za tým?

Máme asi 10-ročnú broskyňu, odroda Redhaven. Doteraz každým rokom krásna úroda a zrazu začali vädnúť listy aj plody! Aj napriek pravidelnej zálievke v období sucha cca 3 týždne dozadu sa ju nepodarilo oživiť a stále vädne. Jozef. S., Hlohovec

Náhle vädnutie listov, konárikov, plodov, niekedy i celých stromov v priebehu niekoľkých dní môže vzniknúť spolupôsobením viacerých faktorov – prílišné sucho, silné mrazy v predchádzajúcom zimnom období, neharmonická výživa, napadnutie mikroorganizmami a hubami. Postihnuté stromy sú druhotne napádané drevokazným hmyzom.

V prípade broskyne mohlo byť náhle vädnutie napriek opatere spôsobené baktériou Pseudomonas syringae. Napáda ovocné stromy, na ktorých spôsobuje škvrnitosť listov, odumieranie konárov i totálne odumretie celých stromov. Označuje sa aj ako bakteriálna rakovina, bakteriálna nekróza. Náhle býva poškodenie broskýň, marhúľ, čerešní, aké ste opísali a je viditeľné aj na priložených fotografiách. Ochrana spočíva vo fytosanitárnych opatreniach – odrezaní a spálení napadnutých konárov, ošetrení a zatretí rezných rán. Stromy, ktoré sú infikované čiastočne, treba sledovať. V jarných mesiacoch napadnuté miesta vyčistiť – vyrezať až po zdravé pletivo, ranu zatrieť stromovým balzamom, štepárskym voskom, prípravkom Pellacol. Rez stromov by sa mal robiť až po zbere úrody. Chemická ochrana nie je dostupná.

Zdroj prípravkov:
Celoročná ochrana záhradných plodín, v. r. 2018, Ing. Juraj Matlák

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál Foto čitatelia, isifa/Shutterstock 

  1. Milan Fiala says:

    Na jeseň treba robiť postrek Kuprikolom a potom postrek Aliette

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.