Náhle vädnutie broskyne: Čo je za tým?

image 48798 25 v1

Máme asi 10-ročnú broskyňu, odroda Redhaven. Doteraz každým rokom krásna úroda a zrazu začali vädnúť listy aj plody! Aj napriek pravidelnej zálievke v období sucha cca 3 týždne dozadu sa ju nepodarilo oživiť a stále vädne. Jozef. S., Hlohovec

Náhle vädnutie listov, konárikov, plodov, niekedy i celých stromov v priebehu niekoľkých dní môže vzniknúť spolupôsobením viacerých faktorov – prílišné sucho, silné mrazy v predchádzajúcom zimnom období, neharmonická výživa, napadnutie mikroorganizmami a hubami. Postihnuté stromy sú druhotne napádané drevokazným hmyzom.

V prípade broskyne mohlo byť náhle vädnutie napriek opatere spôsobené baktériou Pseudomonas syringae. Napáda ovocné stromy, na ktorých spôsobuje škvrnitosť listov, odumieranie konárov i totálne odumretie celých stromov. Označuje sa aj ako bakteriálna rakovina, bakteriálna nekróza. Náhle býva poškodenie broskýň, marhúľ, čerešní, aké ste opísali a je viditeľné aj na priložených fotografiách. Ochrana spočíva vo fytosanitárnych opatreniach – odrezaní a spálení napadnutých konárov, ošetrení a zatretí rezných rán. Stromy, ktoré sú infikované čiastočne, treba sledovať. V jarných mesiacoch napadnuté miesta vyčistiť – vyrezať až po zdravé pletivo, ranu zatrieť stromovým balzamom, štepárskym voskom, prípravkom Pellacol. Rez stromov by sa mal robiť až po zbere úrody. Chemická ochrana nie je dostupná.

Zdroj prípravkov:
Celoročná ochrana záhradných plodín, v. r. 2018, Ing. Juraj Matlák

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál Foto čitatelia, isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. Milan Fiala says:

    Na jeseň treba robiť postrek Kuprikolom a potom postrek Aliette

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.