Ako zachrániť poškodenú broskyňu?

Ako zachrániť poškodenú broskyňu?

Prosím o radu, ako zachrániť asi 3-ročnú broskyňu. Po krupobití sa na nej vytvorila rana, ktorú sme ošetrili stromovým balzamom. Nechce sa však hojiť, stále sa prehlbuje a rozširuje. Ďakujem za odpoveď. (Viera K., e-mail)

Mechanické poškodenie kôry po krupobití bolo určite aj príčinou hlbšieho poškodenia pletív a následného vzniku glejotoku. Rany sú vždy vstupnou bránou na šírenie rôznych mikroorganizmov, najmä húb. Na hrubších konároch sa zvyčajne vyskytuje huba Cytospora tincta, na jednoročných výhonkoch spôsobuje odumieranie púčikov huba Stigmina carpophila. Podľa priloženej fotografie však vek broskyne odhadujem na viac ako 3 roky. Ochorením trpia predovšetkým kôstkoviny (broskyne, višne, marhule, slivky). Odporúčam dôkladne vyčistiť ranu – odstrániť poškodené pletivá až po zdravé. Ranu dezinfikovať, natrieť štepárskym voskom alebo fungicídnym prípravkom Pellacol. Dôležitý je tiež termín rezu – jarný by ste mali urobiť až po vypučaní, letný treba ukončiť v auguste. Napadnuté konáriky odrežte a spáľte alebo zakopte hlboko do pôdy.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje