Prečo sú na hruške stočené listy?
Nedávno som si všimol na jednom konári hrušky zvláštne do trubičky stočené hnedé listy. Na hruške nevidno nijaké poškodenie, aj plody sú v poriadku. Čo to môže byť? Ing. Igor Baláž, Žilina
Na hruške sa objavil nosánik viničový (Byctiscus betulae), v bežnej praxi zvaný „vincúr“. Vyskytuje sa vo všetkých vinohradníckych oblastiach. Je to malý, asi 0,5 – 1,0 cm dlhý chrobák rôznych farieb – zelená, žltozelená, modrá, modrofialová, červenkastá s kovovým leskom. Nájdeme ho na hruškách, slivkách, čerešniach, najčastejšie na viniči.
Pred náletom na vinič sa zastavia nosániky najprv na hruškách, na ktorých ste si všimli typicky do tvaru rúrky stočené listy. Chrobáky po prezimovaní škodia vyžieraním mladých púčikov, neskôr listov. Samičky po kopulácii nahryznú stopky listov, následne sa listy stočia do tvaru trubičky. Do vnútra trubičky samička nakladie vajíčka. Z nich sa vyvinú larvy, ktoré sa živia rozpadávajúcimi sa pletivami listov.
Samička nahryzne oveľa viac listov, ako môže obsadiť vajíčkami, preto nie vždy nájdeme vo vnútri larvy. Zvinuté listy zaschnú, zhnednú –pripomínajú cigaru – a spadnú na zem. Vyvinuté larvy zalezú do pôdy a zakuklia sa. V našich podmienkach má škodca jednu generáciu. Škody sú zanedbateľné, preto sa samostatne sa proti nosánikovi viničovému nezasahuje.
Ak robíme ošetrenie proti obaľovačom podľa signalizácie, zároveň zakročíme aj proti nosánikovi. Vhodné prípravky sú napr.: Decis Protech, Mavrik 2 F, Mospilan 20SP, Integro, Karate Zeon 5 CS, Reldan 22, Spintor. Z bioprípravkov možno použiť napr.: Biobit XL, Lepinox Plus, Larvanem.
Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov
Komentáre