Pozor na hubové ochorenie, ktoré ničí jostu!

image 47384 25 v1

Náš problém sa týka kríka josty. Vlani ju za pár dní niečo zničilo a mám obavy, aby sa to tento rok neopakovalo. Neviem, či ide o vošku listovú a či sa dá aj v tomto období proti nej chrániť. Pripájam fotografiu poškodených konárikov. (e-mail, Miroslav Z., Brezno)

Ker josty bol napadnutý hubovou chorobou botrytídou – plesňou sivou (Botrytis cinerea), nie škodcom. Huba napáda a spôsobuje zaschýnanie a odumieranie jednotlivých konárikov krov ríbezlí aj egrešov. Na stromčekových tvaroch odumierajú celé korunky. Suché konáriky treba odrezať až po zdravú časť. Treba dbať aj na opatrné obrábanie pôdy – kyprenie v blízkosti kmienka, spodných konárov, aby nedošlo k poškodeniu kôry. Aj drobné trhlinky v kôre sú vstupnou bránou pre infekciu – napadnutie spórami húb. Šírenie choroby podporuje aj zahustenie kra, korunky. Nevyhnutné je presvetlenie rezom, aby bol prístup svetla a vzduchu. Odstrániť treba slabé, krížom rastúce konáriky, ostatné skrátiť asi na polovicu.

Choroba sa šíri najmä v severnejších a vlhkejších oblastiach, a to v daždivých rokoch. Dbať treba aj na správnu výživu vápenatými a draselnými hnojivami (draslík spevňuje bunkové steny), je potrebné obmedziť hnojenie dusíkom.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.