image 47384 25 v1

Pozor na hubové ochorenie, ktoré ničí jostu!

Náš problém sa týka kríka josty. Vlani ju za pár dní niečo zničilo a mám obavy, aby sa to tento rok neopakovalo. Neviem, či ide o vošku listovú a či sa dá aj v tomto období proti nej chrániť. Pripájam fotografiu poškodených konárikov. (e-mail, Miroslav Z., Brezno)

Ker josty bol napadnutý hubovou chorobou botrytídou – plesňou sivou (Botrytis cinerea), nie škodcom. Huba napáda a spôsobuje zaschýnanie a odumieranie jednotlivých konárikov krov ríbezlí aj egrešov. Na stromčekových tvaroch odumierajú celé korunky. Suché konáriky treba odrezať až po zdravú časť. Treba dbať aj na opatrné obrábanie pôdy – kyprenie v blízkosti kmienka, spodných konárov, aby nedošlo k poškodeniu kôry. Aj drobné trhlinky v kôre sú vstupnou bránou pre infekciu – napadnutie spórami húb. Šírenie choroby podporuje aj zahustenie kra, korunky. Nevyhnutné je presvetlenie rezom, aby bol prístup svetla a vzduchu. Odstrániť treba slabé, krížom rastúce konáriky, ostatné skrátiť asi na polovicu.

Choroba sa šíri najmä v severnejších a vlhkejších oblastiach, a to v daždivých rokoch. Dbať treba aj na správnu výživu vápenatými a draselnými hnojivami (draslík spevňuje bunkové steny), je potrebné obmedziť hnojenie dusíkom.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.