Hubovitá choroba na jabloni

Ako ošetriť jabloň napadnutú hubovitou chorobou

Na dvoch jabloniach sa objavila nejaká hubovitá choroba, neviem ako mám strom ošetriť. Rasťo K.

Z priloženej fotografie a opisu čiastočne vidno, že ide o starší, dlhší čas neošetrovaný, oslabený strom, ktorý už nie je v dobrej kondícii. Poukazuje na to nielen výskyt huby, ale i veľké praskliny, poškodená a odlúpená kôra na viacerých miestach. Práve prvotné poškodenie kôry je vstupnou bránou pre druhotnú nákazu stromu hubami. Pravdepodobne ide o napadnutie klanolupeňovkou obyčajnou (Schizophyllum commune). Plodnice majú veľkosť 3 – 5 cm, vejárovitý tvar, netvoria hlúbik. Bokom sú prirastené ku kôre, vyrastajú strechovito nad sebou. Za sucha je povrch svetlý sivobiely, za mokra tmavší sivohnedý, chĺpkato-plstnatý. Zospodu má plodnica červenohnedé lupene vejárovito rozložené, ich vrchná časť je pozdĺžne rozštiepená. Kôra napadnutých stromov odumiera, stromy chradnú, lebo živiny nie sú rovnomerne rozvádzané po rastline.

Klanolupeňovka je kozmopolitná parazitická a saprofytická huba. Napáda lesné aj ovocné stromy, vyskytuje sa na kmeni, konároch. Veľmi rýchlo sa šíri v daždivom jesennom období nasledujúcom najmä po dlhotrvajúcom suchom lete, keď je kôra poškodená slnečným úpalom. Úplné odstránenie huby v takomto štádiu poškodenia stromu je nemožné, preventívne zásahy, t. j. vytváranie optimálnych podmienok pre rast a vývoj stromu, už sú málo účinné. V oblastiach predpokladaného výskytu klanolupeňovky možno preventívne mladé stromy s tenkou kôrou chrániť pred slnečným úpalom a následným oslabením nátermi, ovinutím tkaninou.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.