Žena postrekuje pleseň v záhrade
Zdroj: Shutterstock

Plesňové choroby, ktoré v lete ohrozujú prehustené záhony, koruny stromov a kry

Huby milujú vlhko a teplo. Takéto podmienky sa počas leta vyskytujú najmä v prehustených záhonoch či korunách stromov a krov.

Ich šíreniu môžete zabrániť rezom a voľnejšou výsadbou. V presvetlených korunách listy oveľa rýchlejšie preschnú a spóry húb nemajú šancu šíriť sa ďalej. V lete sa z hubových chorôb najčastejšie vyskytuje múčnatka, a to na rôznych okrasných i úžitkových rastlinách.

Rozpoznáte ju podľa typického hustého múčnatého povlaku na listoch a stonkách. Po zistení ochorenia treba pristúpiť k chemickému postreku, ktorý treba v sedem- až desaťdňových intervaloch viackrát zopakovať. Po presvetlení rastliny zvyšky zlikvidujte, pretože na nich môžu škodlivé huby prezimovať.

Pleseň na malinách
Zdroj: Easy Fruit Pests

Pleseň sivá: Ide o hubové ochorenie vyskytujúce sa najmä vo vlhkom počasí, zrelé ovocie pokrýva sivá pleseň. Dozreté plody priebežne zbierajte a tie so známkami plesne likvidujte. Maliny režte tak, aby porast nebol príliš zahustený a dovoľoval prienik svetla a vzduchu.

Plesne v záhrade
Zdroj: Easy Fruit Pests

Pleseň zemiaková: Napáda zemiaky aj rajčiaky vo vlhkom prostredí. Porasty dokáže rýchlo zničiť, preto čo najskôr odstráňte napadnuté rastliny. Pri výsadbe dodržte odporúčané rozstupy. Ak sa problém opakuje, uprednostnite skoré odrody.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, Easy Fruit Pests
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje