Plesňové choroby, ktoré v lete ohrozujú prehustené záhony, koruny stromov a kry

Žena postrekuje pleseň v záhrade
Zdroj: Shutterstock

Huby milujú vlhko a teplo. Takéto podmienky sa počas leta vyskytujú najmä v prehustených záhonoch či korunách stromov a krov.

Ich šíreniu môžete zabrániť rezom a voľnejšou výsadbou. V presvetlených korunách listy oveľa rýchlejšie preschnú a spóry húb nemajú šancu šíriť sa ďalej. V lete sa z hubových chorôb najčastejšie vyskytuje múčnatka, a to na rôznych okrasných i úžitkových rastlinách.

Rozpoznáte ju podľa typického hustého múčnatého povlaku na listoch a stonkách. Po zistení ochorenia treba pristúpiť k chemickému postreku, ktorý treba v sedem- až desaťdňových intervaloch viackrát zopakovať. Po presvetlení rastliny zvyšky zlikvidujte, pretože na nich môžu škodlivé huby prezimovať.

Pleseň na malinách
Zdroj: Easy Fruit Pests

Pleseň sivá: Ide o hubové ochorenie vyskytujúce sa najmä vo vlhkom počasí, zrelé ovocie pokrýva sivá pleseň. Dozreté plody priebežne zbierajte a tie so známkami plesne likvidujte. Maliny režte tak, aby porast nebol príliš zahustený a dovoľoval prienik svetla a vzduchu.

Plesne v záhrade
Zdroj: Easy Fruit Pests

Pleseň zemiaková: Napáda zemiaky aj rajčiaky vo vlhkom prostredí. Porasty dokáže rýchlo zničiť, preto čo najskôr odstráňte napadnuté rastliny. Pri výsadbe dodržte odporúčané rozstupy. Ak sa problém opakuje, uprednostnite skoré odrody.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, Easy Fruit Pests
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.