Ako bojovať proti múčnatke

Ako bojovať proti múčnatke

Na listoch kríkov sa objavili veľké biele fľaky. Vyzerá to ako pleseň. Prosím o radu, či sa dá proti tomu niečo robiť. Dada V.

Listy sú napadnuté múčnatkou, typickým hubovým ochorením ovocných aj okrasných drevín, jahôd, kvetín, zeleniny, viniča. Napáda najviac listy a plody. Napadnutie sa najprv objavuje na povrchu listov, stoniek v podobe tuhých belavých škvŕn. Tie postupne hnednú, listy sa zvinujú, uschýnajú a rastliny celkovo chradnú. Múčnatke sa výborne darí v hustom olistení porastov pri vlhkom vzduchu, pri nesprávnom spôsobe a čase závlahy na listy a večer, ak majú rastliny málo svetla, a ak chýba pohyb vzduchu.

Šírenie choroby podporuje sucho a vyššie teploty. V rámci ochrany treba rastlinám vytvoriť optimálne podmienky, pestovať ich na slnečných a vzdušných stanovištiach, koruny stromov, krov preriediť, aby mali prístup slnko a vzduch. Z chemických prípravkov možno opakovane použiť fungicídy. Na okrasné rastliny napr. Folicur AL, Kumulus WG, Thiovit Jet, na jadroviny Topas 100 EC, Zato 50 WG, na jahody o. i. napr. prípravok Askon, na mrkvu o. i. Signum.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák. Celoročná OR na rok 2019 bude vytlačená v priebehu marca 2019.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.