Prečo sa nedarí vašim rajčinám a paprike

Prečo sa nedarí vašim rajčinám a paprike

Na všetkých paprikách a na dvoch rajčinách sa objavila takáto choroba. Sú vysadené vonku. Škodce sme neobjavili. Rastliny ošetrujeme bežne –  okopávanie, závlaha. (Eva S., Šoporňa)

Nechýba im nič, skôr je čosi navyše. Podľa fotky je príčinou deformít poškodenie rastovými herbicídmi použitými proti burinám v porastoch obilnín či vo vinohradoch v blízkom okolí. Je možný úlet – prenesenie vetrom i na väčšiu vzdialenosť pri aplikácii herbicídov. Nasvedčuje tomu i skutočnosť, že z rajčín sú postihnuté len dve. Typickým prejavom poškodenia po zásahu herbicídom je vejárovitý tvar listov, zhrubnutá a presvetlená žilnatina, pri silnejšom zásahu skrúcanie a odumieranie mladých rastových vrcholov. Pri aplikácii herbicídov sa odporúča používať ich zásadne za bezvetria alebo len pri slabom vetre a pri malom tlaku, aby nevznikali príliš jemné čiastočky, ktoré vánok ľahko prenáša.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

  1. Veď to je paprika

  2. Urobte postrek obyčajným mliekom a budú pekné

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.