Prečo sa nedarí vašim rajčinám a paprike

Prečo sa nedarí vašim rajčinám a paprike

Na všetkých paprikách a na dvoch rajčinách sa objavila takáto choroba. Sú vysadené vonku. Škodce sme neobjavili. Rastliny ošetrujeme bežne –  okopávanie, závlaha. (Eva S., Šoporňa)

Nechýba im nič, skôr je čosi navyše. Podľa fotky je príčinou deformít poškodenie rastovými herbicídmi použitými proti burinám v porastoch obilnín či vo vinohradoch v blízkom okolí. Je možný úlet – prenesenie vetrom i na väčšiu vzdialenosť pri aplikácii herbicídov. Nasvedčuje tomu i skutočnosť, že z rajčín sú postihnuté len dve. Typickým prejavom poškodenia po zásahu herbicídom je vejárovitý tvar listov, zhrubnutá a presvetlená žilnatina, pri silnejšom zásahu skrúcanie a odumieranie mladých rastových vrcholov. Pri aplikácii herbicídov sa odporúča používať ich zásadne za bezvetria alebo len pri slabom vetre a pri malom tlaku, aby nevznikali príliš jemné čiastočky, ktoré vánok ľahko prenáša.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

  1. dusan says:

    Veď to je paprika

  2. Felix says:

    Urobte postrek obyčajným mliekom a budú pekné

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje