Hortenzie v záhone
Zdroj: shutterstock.com

Pestujete hortenziu, no nedarí sa jej podľa predstáv? Pozrite, v čom môže byť problém

Hortenzie patria k dominantným kráskam záhrad. Ich pestovanie síce nie je náročné, no z času na čas môžete čeliť výzvam, ktoré preskúšajú vaše odhodlanie. Dobrou správou je, že na väčšinu problémov, ktoré sa pri pestovaní hortenzií objavujú, existuje aspoň jedno dobré riešenie.

Hortenzia nekvitne

Hortenzie sa pestujú pre impozantný vzrast, schopnosť zaplniť prázdne miesta a v neposlednom rade pre krásne veľké kvety, ktoré zdobia záhradu niekoľko mesiacov. Ak ste sa tento rok nedočkali násady hlávok s pukmi, pravdepodobne v predchádzajúcom období došlo k istým chýbam. Niektoré druhy hortenzií totiž kvitnú na novo vyrastenom dreve, kým ďalšie zase až na dvojročnom dreve.

Obľúbená hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) kvitne na dvojročnom dreve. To znamená, že súkvetia vyrastajú z výhonov, ktoré už boli na hortenzii minulý rok. Ak nechtiac na jeseň či na jar dôjde k ich zrezaniu, kvetov sa nedočkáte. Založené kvetné puky ohrozuje aj zimný mráz či studený jarný vietor. Tento druh hortenzie si preto vyžaduje ochranu pred mrazom. Častým dôvodom nekvitnutia však býva tiež nevhodná pozícia. Hortenziám vyhovuje polotienisté miesto s aspoň 4 hodinami priameho slnka (ideálne ranného). V úplnom chládku kvitnú podstatne slabšie.

Hortenzia kalinolistá v záhone
Hortenzia kalinolistá | Zdroj: shutterstock.com

Ďalšia populárna krásavica – hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) – kvitne na jednoročnom dreve – teda na výhonoch, ktoré dorastajú v danej sezóne. Po skončení mrazov je na jar vhodné vykonať hlbší rez, ktorý podporí rozvetvovanie a postará sa o väčší počet kvetov.

Hortenzia metlinatá
Hortenzia metlinatá | Zdroj: shutterstock.com

Kvety sú menšie, ako ste očakávali

Aké je zloženie hnojiva, ktorým prihnojujete hortenziu? Ak obsahuje viac dusíka, rastlina produkuje viac sviežich zelených listov a výhonov a nezameriava sa na kvitnutie. Pre väčšie a bohatšie kvety siahnite po hnojive s vyšším obsahom fosforu. Akonáhle sa vytvoria na hortenzii kvetné hlávky, začnite s pridávaním draslíka, ktorý stimuluje tvorbu lupeňov a predlžuje kvitnutie.

Kvety hortenzie predčasne hnednú

Ak kvetinové hlávky začínajú hnednúť už krátko po rozkvitnutí, problémom býva predovšetkým nadmerná slnečná expozícia (prehriatie) a nedostatočná zálievka. Hortenzie s veľkými listami majú totiž vysoké nároky na vodu.

Skyprite pôdu okolo hortenzie, aby od nej voda neodtekala a doprajte jej pravidelnú a dostatočnú zálievku. Ideálne v podobe dažďovej vody, keďže tvrdá voda spôsobuje hortenziám ďalšiu komplikáciu – chlorózu, ktorá sa prejavuje blednutím a žltnutím listov.

Hnednutie listov hortenzie
Hnednutie listov hortenzie | Zdroj: shutterstock.com

Listy na hortenzii sú ovisnuté

Ovisnuté listy na hortenzii spozorujete takmer okamžite. Inokedy dramatický vzhľad rastliny je zo dňa na deň chudobnejší na objem. Ovisnutie listov na hortenziách môže súvisieť s nevhodnou polohou – veľa priameho slnka, minimum tieňa. K tomu sa pridáva aj nedostatočná zálievka. Ak chcete, aby sa okolo koreňov udržalo viac vlahy, pridajte aspoň 5 cm hrubú vrstvu mulču. Hortenzie polievajte priamo ku koreňom, nie na listy.

Listy hortenzie sú pokryté škvrnami

Na listoch hortenzií sa vyskytujú škvrny rôznej veľkosti, farebnosti aj pôvodu. Rovnomerne sfarbené tmavofialové až čierne škvrny súvisia s bakteriálnou škvrnitosťou, proti ktorej sa však nedá komplexne zasiahnuť. Šíri sa od spodných listov smerom nahor. Ak sa na listoch hortenzie objavujú hnedo-šedé škvrny až lézie s výraznejším bordovým okrajom, rastlina čelí hubovému ochoreniu. Príčinou býva kombinácia častého zmáčania listov a nadmerné množstva tieňa.

Jedinou prevenciou (no zvyčajne bez 100 % úspešnosti) je včasná aplikácia vhodného meďnatého fungicídu. Najviac napadnuté listy odstraňujte a upravte zálievku tak, aby sa obmedzil priamy kontakt vody s listami.

Škvrny na listoch hortenzie
Škvrny na listoch hortenzie | Zdroj: shutterstock.com

V listoch sú diery

Hortenzie sú bezpochyby krásne, no choroby ani škodcovia sa im nevyhýbajú. Diery v listoch hortenzií majú jasného vinníka – sú to hryzaví škodcovia. Hortenzie najčastejšie čelia útoku húseníc a slimákov, výnimočne sa stanú objektom záujmu aj pre chrústovca japonského zavlečeného z Ázie.

Hortenzii pomôžete tak, že identifikujete škodcov a pokúsite sa ich z listov striasť alebo opatrne obrať. Pri väčšej invázii môže byť nápomocný prípravok s obsahom nimbového oleja, ktorý je určený proti žravým a savým škodcom. Pri starostlivosti o hortenziu nezabudnite skontrolovať bezprostredné okolie. Vrstvu listov pod hortenziou pravidelne odstraňujte – poskytuje úkryt pre mnohých škodcov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.