Je možné vysadiť hortenziu pri smreku?

Hortenzia (Hydrangea
Zdroj: Istock

Môžem v blízkosti smreka vysadiť hortenziu? M. S., e-mail

Pokiaľ bude hortenzia vysadená v dostatočnej vzdialenosti, aby nezasahovala do koreňového systému smreka a naopak, je výsadba možná. Čo sa týka výšky a farebnosti, je to estetická, vzájomne sa dopĺňajúca kombinácia, i keď väčšinou sa smrek (Picea abies) pestuje ako solitér a hortenzia v skupinách.

Pri pestovaní treba brať však do úvahy všetky podmienky prostredia (svetlo, teplo, voda, pôda, vzduch) a nároky jednotlivých rastlín na ne.

Prečítajte si tiež:

Takto budete mať najkrajšie hortenzie na ulici

V prípade smreka a hortenzie sú dôležité najmä nároky na vodu. Keďže neuvádzate, aký druh smreka (obyčajný, pichľavý, omorika) a akú odrodu (napr. zakrpatená Picea pungens, Glauca compacta) pestujete, len všeobecne zhrnieme, že smreky korenia plytko, väčšina nie je náročná na teplo, svetlo, žiadajú však vlhkejšiu pôdu, vlhkejšie a čisté ovzdušie.

Hortenzia (Hydrangea) je na vodu náročnejšia, najmä počas kvitnutia. Zakoreňuje plytko, znáša slnko, lepšie jej vyhovuje polotieň, žiada kyprú, výživnú, priepustnú pôdu s kyslou reakciou. V tieni stále zeleného smreka však môže hortenzia trpieť nedostatkom vody.

Pri ošetrovaní treba na to pamätať a okolo hortenzie vyhĺbiť miskovitú priehlbinu slúžiacu na zálievku.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: iStock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.