image 21639 25 v1

Odborník radí: Ako ovplyvníme farbu kvetov pri pestovaní hortenzie

Dostala som do daru modro kvitnúcu hortenziu. Ten istý rok som si ju vysadila do záhrady. Na ďalší rok mi však na záhone už rozkvitla na ružovo. Akým spôsobom docielim opätovne modré kvety? A.B., Pezinok

Toto sa môže stať, najmä ak zasadíte hortenziu na miesto, kde ste neupravili pôdu . V zásade to, akú farbu kvetov hortenzia bude mať, ovplyvňuje pôdna reakcia substrátu, v ktorom rastie.

Ak sa však chcete vrátiť k modrým kvetom prihnojte hortenziu špeciálnym hnojivom na modré hortenzie (bežne dostanete kúpiť). Toto hnojivo obsahuje všetky potrebné živiny a najmä potrebný síran hlinito – amónny.

Hortenzia na to, aby mala modro sfarbené súkvetia, musí prijať hliník, avšak ten prijme len v kyslejšej pôde (rašelinový substrát). Pokiaľ teda takáto hortenzia nemá k dispozícii dostatok hliníka, jej súkvetia budú ružové.

Hortenzia

Pri pestovaní týchto krásnych drevín nezabudnite, že potrebujú aj pravidelný prísun vlahy. To je predpoklad bohatého kvitnutia. Sucho a teplo tejto rastline príliš neprospieva. Hortenzie je pritom možné pestovať nielen na záhonoch ale aj vo vegetačných nádobách. Najlepšie sa im darí v polotieni.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

foto: thinkstock.com

 1. veronika says:

  prečo mi vyschla hortenzia,veď som ju mala polotieni. Poradte mi čo mám robiť s ňou.

 2. adriana karasekova says:

  ja som si kupila ruzovu a postupne mi bledne ,co mam urobit aby bola krasna ruzova?

 3. Valéria says:

  Mám už roky hortenzie, ružovú a cyklámenovú a niektoré roky kvety zozelenejú – prečo?
  Toho roku som posadila blue teller, tiež bola najprv ružová a zatiaľ aj je, ale napríklad schloss
  W… viacfarebná tiež zozelenela. Môže to byť od polievania vodovodnou chlórovanou vodou, alebo prečo. Lebo niektoré roky
  Farby vydržia stále po celé leto.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.