Modré alebo ružové? Viete, ako môžete zmeniť farbu kvetov hortenzie?
Hortenzie sú skutočnými kráľovnami letných záhrad. Majú krásne husté kvety, ktoré dlho vydržia. Na pohľad vyzerajú ako veľký guľovitý kvet, ale keď sa pozrieme bližšie, uvidíme, že tento tvar tvorí mnoho drobných jasno ružových alebo modrých kvietkov. Ak ste ich už pestovali, možno ste si všimli, že z modrých kvetov boli postupne ružové, a naopak.
Aj keď to vyzerá magicky, zmena farby kvetov hortenzie je založená len a len na vede, nie sú v tom žiadne čary. Ich farba závisí od chémie vo vašej pôde. Nečakajte však, že odtieň kvetov zmeníte z jedného dňa na druhý. Zvyčajne trvá niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým sa to podarí.
Podstatné je pH pôdy
Ak chcete pestovať hortenzie a meniť ich farbu, všetko závisí od pH pôdy. Keď si kúpite fialovú alebo modrú odrodu, po presadení do vašej pôdy sa z nej po čase môže ľahko stať ružová.
Modrá sa najlepšie pestuje v pôde s pH 4,5 až 5,5. Intenzita modrého odtieňa závisí od presného pH pôdy. Ak je bližšie k 4,5, hortenzia vytvorí tmavomodré kvety a pri pH 5 až 5,5 budú jemnejšie alebo fialovejšie.
Fialové, ružové a červené kvety potrebujú pôdu, ktorá je menej kyslá alebo neutrálna, s pH vyšším ako 5,5, ideálne medzi 6,0 a 7,0. Fialovo-ružové kvety dopestujeme pri pH pôdy okolo 6,0 a žiarivejšie ružové pri pH 7,0.
Predtým, ako sa pustíte do úpravy kyslosti alebo zásaditosti pôdy, potrebujete vedieť, aké pH má aktuálne. Podľa toho zistíte, akú prácu vám dá zmeniť pH pôdy tak, aby ovplyvnilo farbu kvetov a či to za to stojí. Buď použijete pomôcky určené na domácu analýzu pôdy, ktoré sú dostupné aj v e-shopoch alebo si dáte urobiť odborný rozbor.
Pripravte sa na to, že výrazne zmeniť kyslosť pôdy je náročné a v priebehu vegetačného obdobia bude treba niekoľko aplikácii prípravkov na úpravu pH. Myslite aj na potreby ostatných rastlín, ktoré máte vysadené v tesnej blízkosti hortenzie. Pri výrazných úpravách pôdy ich radšej presaďte, alebo hortenziu pestujte v nádobe.
Ako dosiahnuť modré kvety hortenzie
Ak chcete zmeniť kvet hortenzie z ružovej na modrý, potrebujete pôdu okysliť a dostať pH na úroveň 4,5 až 5,5. Ideálne je v priebehu niekoľkých týždňov do pôdy aplikovať produkty, ako je síran hlinitý, záhradná síra alebo komerčné okysľovače pôdy.
Síran hlinitý
Ak chcete použiť síran hlinitý, zmiešajte jednu až štyri polievkové lyžice s jedným litrom vody. Začnite v marci – polejte roztokom pôdu okolo rastliny. Potom znova aplikujte v apríli a máji.
Záhradná síra
Aplikujte v množstve pol pohára na 1 meter štvorcový. Pôdu so sírou jemne prehrabte, aby sa dostala hlbšie, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Aplikáciu opakujte o rok.
V prípade komerčných okysľovačov postupujte podľa návodu.
Pre modré kvety je prospešná každoročná aplikácia hnojiva s nízkym obsahom fosforu a vysokým obsahom draslíka. Aplikujte ho na jar. Vyhýbajte sa hnojivám s vysokým obsahom fosforu, pretože fosfor viaže hliník v pôde, čo komplikuje modré zafarbenie kvetov.
Aj tvrdá voda s vysokým obsahom minerálov v konečnom dôsledku ovplyvňuje farbu kvetov a modrým kvetom dáva ružový tón. Radšej zberajte dažďovú vodu a ňou polievajte.
Ako dosiahnuť ružové kvety hortenzie
Ak chcete zmeniť farbu kvetov hortenzie z modrej na fialovú alebo ružovú, urobte pôdu viac alkalickou. To znamená, že je potrebné zvýšiť pH stupnici ideálne medzi 6,0 – 7,0. Akými prípravkami to dosiahnete?
Záhradné vápno
Najúčinnejším spôsobom, ako zvýšiť pH pôdy, je pridanie záhradného vápna. To tiež zvyšuje obsah horčíka v pôde. Horčík je základná živina potrebná pre fotosyntézu a zdravé zelené listy. Záhradné vápno sa zvyčajne predáva ako granulované alebo mleté, je schopné rýchlo zmeniť pH pôdy. Najvhodnejší termín na vápnenie pôdy je jeseň.
Na 1 meter štvorcový použite polovicu šálky vápna a dobre zapracujte do pôdy. Potom zalejte. Na jar otestujte hladinu pH a podľa potreby test opakujte.
Drevený popol
Aj popol z dreva môžete využiť na zvýšenie pH pôdy. Nepreháňajte to s ním a používajte ho striedmo, pretože väčšie množstvo môže „spáliť“ lístie hortenzie.
Stačí ho naniesť každé dva až štyri roky v zime priamo na pôdu, v množstve 1 kilogram na 10 metrov štvorcových. Po každej aplikácii pôdu otestujte, aby ste poznali výsledky.
Skoro na jar použite NKPC hnojivo 25-10-10 na ružové kvety.
Galéria
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre