Pestovanie katalpy a hortenzie

Pestovanie katalpy a hortenzie

Môžem pod katalpu vysadiť hortenziu, pretože potrebuje kyslú pôdu – neuškodí to katalpe? e-mail, Juliana K.

Čo sa týka výšky a farebnosti, je to už na pohľad veľmi pekná, jemná, navzájom sa dopĺňajúca kombinácia, i keď väčšinou sa katalpa pestuje ako solitér a hortenzia v rovnorodých skupinách. Pri pestovaní treba ale brať do úvahy všetky podmienky prostredia (svetlo, teplo, voda, pôda, vzduch) a nároky jednotlivých rastlín na ne, nielen reakciu pôdy.

V prípade katalpy a hortenzie sú dôležité najmä nároky na vodu. Katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides) je celkovo nenáročná, darí sa jej v každej záhradnej pôde, na slnku i v polotieni. Znáša aj suchú, na živiny chudobnú pôdu, je teplomilná. Nemá vysoké nároky na pôdnu vlhkosť ani na zálievku. Hortenzia (Hydrangea) je, naopak, na vodu náročnejšia, najmä počas kvitnutia.

Zakoreňuje sa plytko, lepšie jej vyhovuje polotieň, žiada kyprú, výživnú, priepustnú pôdu s kyslou reakciou. Z hľadiska reakcie pôdy teda nie je žiadny problém pri výsadbe hortenzie pod katalpu. Samozrejme, záleží na mieste, kde už máte katalpu vysadenú. Ak je to suchšie, slnečné stanovište, hortenzii nebude určite úplne vyhovovať, nebude prospievať, bude chradnúť.

Ak je však vlhkejšie, budú sa s katalpou vhodne dopĺňať, hortenzia bude za vodu vďačná. Katalpa sa nadmernému suchu a slnku prispôsobí, ale hortenzia nie. Ak časom zistíte, že niektorá rastlina neprospieva, jednoduchšie bude presadiť hortenziu na vhodné miesto.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.