Kosenie trávnika576
Galéria (6) Zdroj: isifa/Shutterstock

Praktické tipy, ako udržiavať trávnik

Dokonalý záhradný trávnik je snom mnohých záhradkárov. Cesta k nemu je však (najmä na začiatku) niekedy kľukatá.

Galéria

Zavlažovanie trávnika
Kosenie trávnika
Zavlažovanie trávnika
Prihnojovanie trávnika
Kosenie trávnika576

Aj udržiavanie trávnika v perfektnom stave si vyžaduje sústavnú a pravidelnú opateru.

Zakladanie trávnika na dobre odburinenej pôde je najúspešnejšie najmä vo vlhkejšej a chladnejšej časti vegetačného obdobia, teda na jar a na jeseň. Teraz sa sústredíme na čo najefektívnejšie ošetrovanie už jestvujúceho trávnika:

» pravidelné kosenie,

» zavlažovanie podľa vývoja počasia,

» prihnojovanie,

» prevencia niektorých akútnych „trávnatých“ problémov.

Rozdelenie trávnikov podľa ich využívania

» Prvotriedny okrasný, takpovediac anglický ukážkový trávnik sa vyznačuje „hustým vlasom“ a zamatovo zeleným povrchom. Je vytvorený z jemnolistových nízkych tráv, zo psinčekov a kostráv, neobsahuje širokolisté trávy a pravidelne sa kosí nakrátko do výšky koberca. Neznáša väčšie zaťažovanie, napr. hru detí alebo pravidelné chodenie. Jeho zakladanie je drahšie, dlhšie trvá, než sa naplno vyvinie, pretože jemné trávy rastú pomaly. Neznáša zanedbávanie pravidelného a kvalitného ošetrovania. Náročná je aj predvýsevná príprava pôdy.

» Prvotriedny úžitkový trávnik, ktorý môžeme rozdeliť na menej a viac zaťažený, je vytvorený z mätonohu vytrvalého a ďalších širokolistých tráv. Už napohľad sa veľmi líši od okrasného trávnika. Vydrží detské trojkolky, hry, sušenie šatstva. Je menej náročný na ošetrovanie. Špeciálny ihriskový trávnik vydrží i vysoké a časté herné zaťaženie, ale tomu musí zodpovedať aj starostlivosť. Zakladanie týchto trávnikov je lacnejšie, rýchlejšie sa vyvíjajú. Kvôli rýchlorastúcim trávam sa musia častejšie kosiť, zavlažovať i prihnojovať.

» Priemerný úžitkový trávnik obyčajne vzniká pri nedôslednom ošetrovaní prvotriedneho úžitkového trávnika, či už z dôvodu nedostatku času, alebo vedomostí, ako na to. Keďže je založený rovnako ako prvotriedny úžitkový trávnik, po oprave vzniknutých poškodení ho väčšinou môžeme vrátiť i do prvotriedneho stavu.

Kosenie trávnika
shutterstock 281544557 1 | Zdroj: isifa/Shutterstock

Kosenie trávnika

Jeho účelom je udržiavať pekný a vyrovnaný povrch trávnika a podporiť vytvorenie silných a kvalitných trávnych trsov. Udržiavame takú výšku trávnika, aby tráva príliš nevyčerpávala svoje korene, ale aby bol trávnik atraktívny na pohľad. Kosíme vždy za sucha. Počas sezóny by sa výška trávnika nemala výrazne meniť. Skladba tráv sa v trávniku výrazne mení, ak dlhšie kosíme vyššie alebo nižšie. Treba kosiť častejšie, ale nie príliš nízko. Tým obmedzujeme nadmerný rast listov aj stratu živín a zmenšujeme hrozbu zaburinenia a rast hrubých tráv. Pri veľmi nízkom kosení sa otvára priestor na osídľovanie trávnika machmi a burinami.

Prečítajte si tiež:

Je vápnenie trávnika vhodné?

Kosiť začíname podľa počasia v apríli a končíme v októbri. Frekvencia kosenia závisí od druhu tráv, pôdy, výživy, počasia. Nápoveďou je výška trávnika v čase kosenia – tá by nemala byť viac ako 1,5 cm nad odporúčanou výškou, teda podľa rýchlosti rastu tráv kosíme 1- až 2-krát týždenne. Ak naraz skášame väčšiu výšku trávy, utrpí tzv. rastový šok a otvára sa cesta „striehnucim“ burinám. Ak tráva v našej neprítomnosti (napr. dovolenka) veľmi prerastie, tak ju kosením znižujeme postupne na viackrát v rozmedzí 2 dní. Trávne odrezky vždy po kosení odstraňujeme, aby sme zabránili splstnateniu trávnika, ponechávame ich, iba ak je trávnik v poriadku a v čase veľkého sucha chceme znížiť odparovanie vody z neho.

Odporúčania pri kosení trávnika na nasledujúcu minimálnu výšku:

» na 4 cm – pozor, hrubé trávy už začínajú potláčať jemné trávy,
» na 3 cm – odporúčaná výška pre úžitkový trávnik na jar, na jeseň, za sucha,
» na 2,5 cm – odporúčaná výška pre úžitkový trávnik v lete,
» na 2 cm – odporúčaná výška pre okrasný trávnik na jar, na jeseň, za sucha,
» na 1,5 cm – odporúčaná výška pre okrasný trávnik v lete,
» na 1 cm – pozor, všetky žiaduce trávy slabnú.

Zavlažovanie trávnika
Zdroj: isifa/Shutterstock

Zavlažovanie trávnika

Od prísunu vody, či už z dažďa, alebo zo zavlažovania, je existencia i kvalita trávnika prioritne závislá. Na nedostatok vlahy je z tráv najcitlivejšia lipnica ročná, najodolnejšie sú buriny ako ďateliny a rebríček, ktoré za sucha potláčajú rast úžitkových tráv. Priemerná spotreba vody v prípade trávnika je 15 – 20 l na 1 m2 týždenne, pričom okrasný trávnik má vyššiu spotrebu. Trávniku pod stromami dreviny odoberajú veľa vody, preto to pri jeho závlahe berieme do úvahy.

Zavlažovanie trávnika
shutterstock 743614270 | Zdroj: isifa/Shutterstock

Signály nutnej závlahy

» V trávniku zostáva dlho viditeľná naša stopa od topánok (tráva je málo pružná).
» Trávnik má pri pohľade zboku tzv. strieborný lesk.
» Kritický stav – trávnik by nemal začať žltnúť z nedostatku vody, v takom prípade ho treba okamžite zavlažiť; aj preto, že sa začínajú vyskytovať buriny odolnejšie proti suchu.
» Skúška pôdnou sondou – nožom vyrežeme trojuholníkový kúsok trávnika aj s pôdou do hĺbky 10 cm a posúdime vlhkosť pôdy: keď je vrchná 3 cm vrstva suchá, zavlažujeme asi hodinu, ak je suchých 5 cm, zavlažujeme 1,5 hodiny.

Pri intenzite závlahy sa riadime druhom pôdy, lebo čím je pôda ílovitejšia, tým pomalšie nasiakne vodou, hlavne keď je preschnutá, a tým skôr sa pri veľmi intenzívnej závlahe pôda rozbahní. Slabé zavlažovanie každý deň alebo obdeň je nesprávne, lebo podporuje tvorbu len plytkého koreňového systému, ktorý je citlivejší na sucho, a tiež podporuje zaburinenie.

Jaro RADÍ

DÔLEŽITÉ!

Zavlažujeme v chladnejších častiach dňa, keď sa voda najmenej vyparuje, teda ráno a večer. Dôležité sú závlahy, keď je sucho, pred hnojením a potom asi 2 dni po hnojení. Aby sme živiny, vodu a vzduch dostali hlbšie ku koreňom, občas treba trávnik poprepichovať.

Prihnojovanie trávnika
Zdroj: isifa/Shutterstock

Prihnojovanie trávnika

Počas neskoršej jari a v lete tráva rýchlejšie rastie, častejšie sa teda musí i kosiť a znova dorastať. Na to potrebuje dostatok živín, najmä tých základných, teda dusíka, fosforu, draslíka, ale i stopových prvkov. Každý z nich však trávy ovplyvňuje inak a v inom období je najprospešnejší, i keď celoročne pôsobia komplexne:

» Dusík – silno ovplyvňuje rast a tvorbu biomasy a tiež výraznú zeleň trávy, ale rýchlejšie sa vyčerpá, a preto sa musí pridávať minimálne raz za rok; zvyčajne pri jarnom a letnom prihnojovaní sa ho pridáva viac ako draslíka a fosforu. Dusíkaté hnojivá môžu byť pomaly a dlhodobo pôsobiace i rýchlo a krátkodobo pôsobiace (tieto využívame pri miestnom poškodení trávnika). Rýchlo a alkalicky pôsobia liadky, preto sa hodia do kyslejších pôd. Síran amónny pôsobí pomalšie a prednostne sa používa do pôd neutrálnych a alkalických. Dusíkom vždy prihnojujeme spolu s určitým množstvom draslíka a fosforu.

» Fosfor – podporuje rast koreňov a skracuje čas vyzrievania trávnika, ale urýchľuje aj jarný rast a na jeseň podporuje odnožovanie. Pri jeho nedostatku sú steblá krehké, strácajú pružnosť a ľahko sa poškodzujú. Keďže sa fosfor v pôde pomaly pohybuje, je účelná aplikácia pri aerifikácii.

» Draslík – podporuje zdravý a mohutný vývoj rastlín, trávy sú húževnatejšie a lepšie odolávajú poškodeniu, zvyšuje mrazuvzdornosť, odolnosť proti chorobám a stresu z nedostatku vody, preto sa jeho dávky zvyšujú najmä na jar a na jeseň. Kamex, Kainit a Kieserit obsahujú aj žiaduci horčík. Niekedy sa používa i tzv. potaš, teda uhličitan draselný (nachádza sa aj v drevnom popole).

Text Ing. Jaroslav Pížl
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 6/2019

  1. aa says:

    Najlepsi travnik = ziadny travnik

  2. Jozef says:

    Polievanie večer nemá pre trávnik vôbec žiadny logický význam, iba čo sa vytvoria lepšie podmienky pre vývoj hubových chorôb.

  3. Ondac Lubomir says:

    Kto mi poradi prosim ako sa zbavit Jezatky nepomaha ani Puma

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.