Darujte si zdravie z vlastnej záhrady

Darujte si zdravie z vlastnej záhrady

Prírodná záhrada je už vo svete známym pojmom a podobná filozofia sa pomaly prebíja aj k nám. Označuje sa rôznymi názvami: biozáhrada, jedlá záhrada, ekozáhrada, prírodná záhrada, permakultúrna záhrada, babičkina záhrada, lesná záhrada alebo záhrada starých rodičov. V čom spočíva jej prírodné tajomstvo? 

Permakultúra

S týmto exotickým výrazom ste sa možno ešte nestretli. Je to spôsob navrhovania záhrady, ktorý je postavený na ekologických postupoch a šetrí čas pri jej starostlivosti. Laickým pohľadom by sa dalo povedať, že ide o spôsob pestovania záhrady, ktorá sa dokáže sama recyklovať – obnovovať bez zásadného vonkajšieho zásahu. Záhrada si jednoducho žije svojím životom a bonus, ešte nás pritom aj nakŕmi.

Pôdu nelynčujeme rýľovaním ani okopávaním. Prednosť dávame trvalým viacročným rastlinám, prípadne rastlinám, ktoré sa samé množia samovýsevom alebo inak. Samozrejmosťou je zmiešané pestovanie, v ktorom sa nešíria hromadne škodcovia tak, ako je to pri monokultúrach. Lenivých záhradkárov sme touto správou určite potešili :-).

Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Liečivá záhrada

Nazývame ju tak preto, lebo lieči dušu aj samotnú prírodu trojakým spôsobom: liečivými účinkami rastlín, zdravými jedlými plodmi bez chémie a harmóniou prírodnej záhrady. Liečivé účinky byliniek a zdravého prostredia sú známe od nepamäti. Či už hovoríme o starom Egypte, babkách bylinkárkach alebo známych liečivých kláštornych záhradách.

Vedeli ste, že väčšina dnes vyrábaných chemických liekov vychádza z liečivých účinkov rastlín? Žiaľ v dnešnej dobe už chémia takmer úplne vytlačila prírodné rastlinné liečivá. Preto jediné, čo môžeme pre seba urobiť, je zobrať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a vypestovať si lieky z domácej záhrady. Zdravé jedlo nám venuje to najcennejšie – zdravie.

Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Prírodná záhrada

Táto záhrada je v súlade s prírodnými zákonmi a napodobňuje prírodné ekosystémy. Jednotlivé rastliny a prvky sa navzájom podporujú vo vývoji. Vzájomnou spoluprácou sa chránia a dopĺňajú. Navonok vyzerá prírodná záhrada ako divoká jedlá džungľa, a keď ste v nej, cítite sa ako v prirodzenom lese či lesnej čistinke.

Nepoužíva sa žiadna chémia, postreky, insekticídy, pesticídy, herbicídy, štandardné priemyselné hnojivá a ani iné „výdobytky“, ktoré by akýmkoľvek spôsobom mohli narušiť krehkú rovnováhu prirodzeného ekosystému. Ak by sa prírodné záhradky rozšírili viac aj na Slovensku, vtáčiky, opeľovače, rôzni obojživelníci, motýle a iné zvieratá by sa veľmi potešili, že môžu opäť hľadať svoje obydlie v blízkosti našich domov.

Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Jedlá záhrada

Ako si vytvoriť vlastnú prírodnú, jedlú a liečivú záhradu sa najlepšie dozvieme z tohto videa.

Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Festival Záhrad

Mať zdravú záhradu bez pletia buriny, neustáleho okopávania, hnojenia a iných dobre známych činností, ktoré sa v štandardnej záhrade bežne vykonávajú, je snom mnohých. Skúsení či menej skúsení pestovatelia a záhradkári sa môžu prísť inšpirovať na Festival Záhrad 14. – 15. apríla v Bory Mall, kde získajú cenné rady pri pestovaní okrasných aj úžitkových rastlín a na predaj budú aj jarné aranžmány z cibuľovín, letničky, liečivé rastliny a mnoho ďalších zázrakov z nášho prírodného sveta..

ZDROJ: PR článok Bory Mall 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.