Orechové škrupiny nepatria do odpadu! Toto je 11 tipov, ako ich doma môžete užitočne využiť
Skôr ako škrupiny z vlašských orechov skončia v koši, pozrite sa bližšie na tieto možnosti využitia. Bola by naozaj škoda, keby ste ich nezužitkovali.
Galéria
Kompostovanie
Vedeli ste, že vyhadzovanie orechových škrupín do kompostu môže byť užitočné? Zložky pri rozklade prechádzajú zo škrupiny do pôdy a zvyšujú v nej obsah živín. Kompost sám osebe je cenné hnojivo a možno ho použiť aj ako nástielku rastlín. Ušetríte tak nielen peniaze za hnojivá z obchodu, ale prispievate aj k zlepšeniu životného prostredia.
Hnojivo a substrát pre izbovky
Izbové rastliny treba presádzať častejšie, pretože substrát časom stráca živiny. Ak ale do novej zeminy primiešate drvené škrupiny vlašských orechov, substrát tým prevzdušníte a zálievková voda z neho môže lepšie odtekať. Pôda je zároveň bohatšia na živiny. Niektorí záhradníci dokonca používajú orechové škrupiny na výsadbu orchideí. V takomto prípade však musíte škrupiny dobre rozdrviť. Kusy by nemali byť väčšie ako 1 cm, aby sa voda nemohla zdržiavať v priehlbinách škrupín.
Mulč z orechových škrupín
V záhrade môžete orechové škrupiny využiť ako mulč, musíte ich však dostatočne navrstviť (aspoň 5 cm).
Orechové škrupiny ako podpaľovač
Len málokto vie, že škrupiny vlašských orechov sú užitočné aj ako pomôcka na podpaľovanie. Oheň v grile či ohnisku ľahšie zapálite, ak použijete orechové škrupiny vyplnené papierom.
Dekorácie z orechových škrupín
Polovice orechových škrupín môžete využiť na množstvo spôsobov ako pekné prírodné dekorácie. Kreativite sa medze nekladú, či sa už rozhodnete pre malé sviečky, zvieratká alebo maľované vianočné ozdoby. Možno ich použiť aj ako kvetináče pre malé sukulenty.
Škrupiny ako dochucovadlo
Oriešková chuť nepochádza len zo samotných vlašských orechov. Túto chuť môžu dodať aj škrupiny. Ak v malom množstve pridáte do vody pomleté škrupinky, môžete nimi vylepšiť chuť polievok i omáčok.
Čaj z orechových škrupín proti kašľu
Čisté škrupiny z 12 orechov nechajte lúhovať v 0,5 l vody. Po 12 h vodu aj so škrupinami prevarte a sceďte. Hotový čaj sa pije vlažný viackrát denne. Pomáha pri kašli a zahlienení. Ak vám výrazná chuť tohto prírodného čaju nesedí, môžete si ho dochutiť stéviou alebo troškou medu.
Odvar na vlasy z orechových škrupín
Antibakteriálny účinok orechových škrupín využíva aj kozmetický priemysel. Prášok zo škrupín vlašských orechov slúži ako prírodné farbivo. Vlasy a textílie môžu takpovediac meniť farbu. Premývanie odvarom zo škrupín vráti vlasom silu, zastaví vypadávanie a postupne dokáže vrátiť farbu šedinám.
Orechový peeling
Akýkoľvek čistiaci krém sa dá v niekoľkých jednoduchých krokoch premeniť na peeling. Na tento účel sa škrupiny vlašských orechov nasekajú čo najjemnejšie a pridajú do krému, ktorý si následne vmasírujete tam, kde je to potrebné. Orechový peeling má antibakteriálne účinky.
Liečivé tinktúry
Tinktúra zo zelených orechových škrupín: Zelené škrupiny vlašských orechov sa používajú na prípravu tinktúry, ktorá sa tradične používa na podporu zdravia štítnej žľazy, pretože obsahujú vysoké množstvo jódu. Táto tinktúra sa tiež používa ako antiseptikum alebo na podporu trávenia.
Tinktúra z vyzretých orechových škrupín: Vyzreté škrupiny sa môžu použiť na prípravu tinktúry, ktorá má antifungálne a antibakteriálne vlastnosti. Táto tinktúra sa niekedy používa na liečbu kožných problémov alebo ako prírodný konzervačný prostriedok.
Tinktúra pre podporu cirkulácie: Niektoré tradičné prípravky používajú orechové škrupiny na podporu krvného obehu a zdravia ciev.
Tinktúra na posilnenie imunity: Vlašské orechy sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami, a preto sa tinktúry z nich môžu používať na podporu imunitného systému.
Tinktúra na podporu tráviaceho systému: Orechové škrupiny obsahujú taníny, ktoré môžu pomôcť pri tráviacich ťažkostiach a podporiť zdravie tráviaceho traktu.
Kŕmidlo pre vtáčiky
Polovičky orechových škrupín môžete pripojiť na drevo a zavesiť na strom. Poslúžia vám ako pekné kŕmidlo.
Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Komentáre