Spálený orech. Čo s ním?

image 30227 25 v1

Na jar som si kúpil sadenicu orecha kráľovského, odrodu ’Mars‘, vysokú 25 cm. Po výsadbe sa stromček ujal, vyhnal 4 konáriky, ale mráz ho spálil. Orech znova vyhnal lístky, len zo stredníka nie. Čo môžem ďalej robiť so sadenicou?
(Vladimír B., Liptovský Mikuláš)

Stromček nechajte ďalej rásť. Predpokladám však, že pri výške sadenice 25 cm ide o semenáč a nie o naštepenú odrodu. Pôvodný stredník – bez listov – odstráňte až po živú, zdravú časť. Ak sa rozhodnete pre pestovanie prirodzenej koruny, v ďalšom roku zo 4 konárikov 1 vyberte – určíte ho ako náhradu stredníka a necháte ho rásť bez rezu. Zostávajúce 3 konáriky odrežte tesne pri kmienku. Stredník bude ďalej rásť a vytvorí budúci kmeň. Až dorastie do žiadanej výšky kmienka (napr. 1 m), pripočítate k tejto výške 5 až 6 púčikov, ktoré na stredníku vypučali. Nad posledným stredník odrežete. Z púčikov budete v ďalších rokoch formovať korunku. Púčiky, ktoré sa vytvorili na kmienku pod týmito šiestimi, treba odstrániť (vyslepiť).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.