Ako sa pestuje arónia čiernoplodá

Ako sa pestuje arónia čiernoplodá

Mám záujem o sadenice arónie čiernej. Poraďte mi, prosím, kde ich môžem kúpiť a či sa jej darí v podmienkach Kysúc. (Mária J., Kysuce)

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) patrí medzi menej známe drobné ovocie. Pestuje sa ako ker alebo menší strom. Dorastá do výšky 2,5 m. Zakoreňuje veľmi plytko. Nie je náročná na stanovište, odoláva suchu, je vhodná aj do drsnejších podmienok na Kysuciach. Plody dozrievajú koncom leta – zberáme ich až po prvých mrazoch. Spon výsadby je 2 × 3 m až 4 × 4 m. Rastlinu môžete kúpiť v záhradníctve, prípadne si stromček objednať cez e-shop. Cena 1 rastliny je od 5 do 15 €. Povolené odrody sú ’Nero‘, ’Hugin‘ a ’Viking‘.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Prečo sa majú zberať po prvých mrazoch, keď dozrievajú koncom leta?
    Na juhu Sk mrzlo prvýkrát až koncom januára, dovtedy by mali vydržať na strome?
    nezmysel – oberáme, keĎ sú zrelé!

    1. Poradím Vám objednať si sadenice od Mountberry Nitra prevádzka LOKCA na Orave.Tel.+421917095215.Mám s touto fy.dobré skúsenosti.

  2. Samozrejme, zberajú sa vtedy, keď sú zrelé – t.j. koncom leta. Neskôr môžu dokonca zaschnúť a stvrdnúť. Info o mrazovom termíne sa objavilo v jednej brožúrke a akosi mechanicky sa táto dezinformácia opakuje, opisuje.

  3. Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať či sa dá aronia pestovať v črepníku

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.