Kosenie trávy: tipy a rady odborníka na správny výber kosačky

image 33139 25 v1

Celkový vzhľad záhrady ovplyvňuje najmä úprava trávnika. Aby záhrada vyzerala čisto a udržiavane, je dobré zvoliť si špičkového pomocníka, vďaka ktorému si poradíte rýchlo a jednoducho. Vyberte si preto typ kosačky, ktorý vám pomôže docieliť želaný efekt.

Radí odborník Ján Hyben, Husqvarna

Rekreačný trávnik, ktorý je súčasťou rodinného domu, vyžaduje časté kosenie najmä v jarnom období. Počas týchto mesiacov tráva aktívne rastie a kosenie v intervale 7-10 dní je optimálne. Rast trávy najviac ovplyvňuje množstvo vlahy, slnka či potrebnej výživy. Nezabudnite preto na pravidelné zavlažovanie trávnika a venujte pozornosť aj živinám, ktoré sú dôležité nielen pre rast, ale aj vzhľad trávnika. Pri nepravidelnom kosení si dávajte pozor na prerastanie buriny, ktorá pohlcuje živiny priamo z trávnika. Kvôli tomu môže tráva začať rednúť, meniť farbu či na niektorých miestach aj vysychať. Pravidelné kosenie znamená skracovanie stebiel trávy na rovnakú dĺžku, dbajte však na to, aby ste kosili menej ako tretinu dĺžky stebla. Ak ste predošlé kosenie vynechali, nabudúce pokoste na dvakrát a v prípade horúcich mesiacov v lete zvoľte pre váš trávnik dlhší strih. Korienky si zachovajú potrebnú vlahu a nedôjde tak k presychaniu.

Výber kosačky

Pri výbere a kúpe kosačky by ste mali zvážiť, aká je veľkosť trávnatej plochy a akým spôsobom by ste ju chceli kosiť. Široký záber kosačky využijete najmä pri veľkej trávnatej ploche, malý zasa pri menšej trávnatej ploche.
Pre menšie trávnaté plochy odporúčame kosačku s vlastným pohonom, napríklad Husqvarna LC 140S. Kosačka má robustné oceľové kosiace zariadenie, užívateľov však poteší mäkká rukoväť či jednoduché centrálne nastavenie výšky kosenia.
Kosačka Husqvarna LC 247S poskytuje komfort a jednoduché pracovné podmienky. Má ergonomickú rukoväť, zberný kôš, ktorý neprepúšťa prach, a podvozok odolný proti korózii. Prekvapí aj ľahká a odolná konštrukcia kosiaceho krytu z kompozitného materiálu, ktorá zaistí skvelý výkon.
Kosačka Husqvarna LC 451S je ideálna pre profesionálov, ktorí potrebujú kompaktný stroj zostavený zo špičkových komponentov, ktoré zabezpečujú dlhotrvajúci výkon. Táto ľahká kosačka ponúka celý rad funkcií na zvýšenie pohodlia a jednoduché používanie. Špičková prevodovka s hliníkovým puzdrom je určená na dlhodobé a časté používanie. Ergonomicky zalomená rukoväť a ľahko uchopiteľná ovládacia páka umožňujú ľahké ovládanie.

Náš tip!

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteRobustná konštrukcia a kosiace zariadenie z jedného kusu materiálu, centrálne nastavenie výšky kosenia či variabilná rýchlosť pojazdu – to sú výhody kosačky Husqvarna LC 348 VI. Vďaka patentovanej technológii AFTech dosiahnete pri kosení skvelé výsledky. Kosiaci nôž je navrhnutý tak, aby pri rotácii vytvoril vzostupný prúd vzduchu. Tento prúd vzduchu zdvíha trávu, aby bolo zabezpečené rovnomerné kosenie trávnika. Prúd vzduchu dopravuje pokosenú trávu cez vyhadzovací žľab do zberného koša. Týmto spôsobom sa plní kôš veľmi efektívne, čo vám umožní kosiť trávu dlho a bez prerušenia. Kolesá kosačky majú dve guľôčkové ložiská, ktoré umožňujú ľahký pojazd. Optimálna trakcia sa zasa dosahuje použitím agresívnej vzorky pneumatík. Ventilačné otvory sú umiestnené nadol, čím sa znižuje prašnosť a hluk.

Kosenie bez chýb
• Skôr ako začnete kosiť, skontrolujte plochu a očistite ju od kameňov a iných drobností, ktoré môžu zatupiť nôž kosačky.
• Nekoste mokrý trávnik. Mokrá pokosená tráva sa ťažko dostáva do zberného koša kosačky, znečisťuje nôž i podvozok kosačky.
• Dodržujte konštantnú rýchlosť pojazdu. Dosiahnete tak rovnomernú líniu pokosenej plochy.
• Neprepĺňajte zberný kôš. Preplnený kôš totiž neplní svoju funkciu a tráva prepadáva na trávnik. Po kosení kosačku vždy vyčistite.

Viac informácií o kosačkách Husqvarna nájdete na www.husqvarna.sk

PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.