Trávnik
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Vysnívaný trávnik? Poradíme vám, ako na to! Pravidlo 1/3 je kľúčové

Mnoho problémov s trávnikom spôsobuje nesprávny postup kosenia – kosenie príliš nakrátko, kosenie s tupými nožmi, zriedkavé alebo pričasté... Postupujte podľa týchto jednoduchých pravidiel a budete to robiť správne.

Správna starostlivosť o trávnik zahŕňa trochu viac, než len raz za týždeň vytiahnuť kosačku a prebehnúť ju po dvore. Kosenie je účinný spôsob, ako podporiť rast trávy a udržať ju v skvelej kondícii. Práve spôsob kosenia je výrazne zodpovedný za rozdiel medzi nádhernou zelenou plochou a suchým žltým sklamaním. Zistite, ako správne kosiť trávnik, aby ste dosiahli skvelé výsledky.

Medzi kosačkami Fieldmann si tú svoju vyberie každý.
Medzi kosačkami Fieldmann si tú svoju vyberie každý. | Zdroj: Fieldmann
Ušetrite si sily! Kosačky s pojazdom sa po teréne pohybujú vlastnou silou. Zoznámte sa s nimi bližšie na planeo.sk v kategórii Kosačky s pojazdom.

Prečo je také dôležité kosiť trávu?

Kosením skracujete steblá trávy a zároveň podporujete jej rast a zakoreňovanie. Výsledkom je hustý trávnik s dobrým koreňovým systémom, priam volajúci po prechádzke bosou nohou alebo váľaní sa s deťmi. Bez pravidelného kosenia sa z jemného trávnika stane len divoký porast.

Ako byť pri kosení ekologickí?
Záleží vám na ekológii? Elektrické kosačky Fieldmann majú neobmedzenú výdrž a stabilný výkon po celý čas práce.
Jednou z výhod elektrických kosačiek je ich kompaktný tvar.
Jednou z výhod elektrických kosačiek je ich kompaktný tvar. | Zdroj: Fieldmann

Nože kosačky musia byť ostré

Ak si nepamätáte, kedy ste naposledy brúsili nože kosačky, je načase to urobiť. Tupá čepeľ listy nereže, ale trhá, otvára ich a tým sa vytvára vstupná brána pre rôzne ochorenia. Tráva regeneruje len pomaly, vysychá, stráca farbu. Po čistom, ostrom reze rastlinky regenerujú oveľa rýchlejšie a namiesto do „hojenia rán“ dávajú energiu do rastu. Frekvencia brúsenia nožov kosačky závisí predovšetkým od počtu hodín kosenia. Či je načase vymeniť nože vám napovie bližší pohľad na ich čepeľ a na steblá trávy. Ak je čepeľ zúbkatá a steblá rozstrapkané, je načase meniť nože. S výmenou nožov kosačiek Fieldmann vám ochotne poradia predajcovia v predajniach PLANEO.

Ako kosiť čo najšetrnejšie?
Vretenové kosačky Fieldmann sú k stebielkam trávy maximálne šetrné, pretože ich nekosia, ale precízne strihajú. Sú ekologické, vyžadujú minimálnu údržbu a najlepšie sa uplatnia na menších plochách.
Vretenová kosačka
Vretenové kosačky majú minimalistický dizajn a maximálny účinok. V ponuke Fieldmann je aj elektrická verzia. | Zdroj: Fieldmann

Trávnik treba kosiť vtedy, keď to potrebuje

Existuje všeobecné pravidlo, že tráva sa má kosiť raz za týždeň. Vy ho však robte vtedy, keď z toho bude mať tráva najväčší účinok. Pravidelné kosenie totiž ovplyvňuje napríklad:

  • Typ trávy – niektoré druhy trávy rastú rýchlejšie v lete, iné na jar a na jeseň
  • Sucho – pri dlhšie trvajúcom suchu znížte frekvenciu kosenia a na kosačke nastavte vyššiu výšku, aby si rastliny udržali viac vlhkosti
  • Hnojenie – po prihnojení prechádza tráva prudkým rastom, takže frekvenciu kosenia môžete zvýšiť

Najlepší čas na kosenie je ráno medzi 8. a 10. hodinou a po 16-tej. Určite nekoste, kým je na tráve rosa, pretože chumáče mokrej trávy upchávajú kosačku. Vyhnite sa aj koseniu na poludnie, keď je príliš horúca a večer, pretože tráva sa do súmraku nestihne zotaviť.

Ako najľahšie pokosiť veľkú plochu?
Veľké plochy a hustá, vysoká tráva sú výzvou, ktorú zvládnu benzínové kosačky Fieldmann „ľavou zadnou“. Na skutočne veľké plochy a kopcovité terény odporúčame kosačky s pohonom, posúvajúce sa vlastnou silou.
Benzínová kosačka
Na veľkých plochách a v členitom teréne sa vám bude najlepšie pracovať s benzínovou kosačkou. | Zdroj: Fieldmann

Dodržiavajte pravidlo 1/3

Správna výška trávnika závisí od druhu vysiatej trávy. Odborníci na trávnaté porasty sa zhodujú v jednom: nikdy neodstraňujte viac než tretinu výšky trávy. Trávu koste postupne aj vtedy, keď sa váš trávnik rozbujnel a ani po kosení to ešte nie je „to pravé orechové“. Dodržiavať pri kosení pravidlo jednej tretiny je kľúčové.

Ako pri kosení nerušiť susedov?
Akumulátorové kosačky Fieldmann sú tiché, ekologické a poskytujú absolútne pohodlie pri práci. Bezuhlíkový motor a inteligentná AKU batéria zaručujú spoľahlivý výkon.
Akumulátorová kosačka
Akumulátorové kosačky Fieldmann sú určené na menšie a stredne veľké plochy. | Zdroj: Fieldmann

Obmieňajte vzor kosenia

Aj vy chodíte s kosačkou hore – dolu, tam a späť? Tento spôsob kosenia je veľmi častý. Oveľa efektívnejšie však je každý týždeň zmeniť spôsob kosenia. Môžete kosiť v krátkych alebo dlhých pruhoch, špirálovito, diagonálne. Dôležité je meniť spôsob kosenia, aby ste v trávniku postupne nevyjazdili koľaje.

Zdroj: PR článok Fieldmann

Galéria

Trávnik
Medzi kosačkami Fieldmann si tú svoju vyberie každý.
Jednou z výhod elektrických kosačiek je ich kompaktný tvar.
Vretenová kosačka
Benzínová kosačka
Akumulátorová kosačka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.