image 50281 25 v1

Poškodenie paradajok rastovými herbicídmi

Prosím o radu, o aké poškodenie paradajok môže ísť. Poškodenie sa prejavilo po pridaní humusu do pôdy. Dokonca aj kvety majú po pridaní humusu degenerované časti. (Ingrid T., Čierna Voda).

Na plodoch, listoch možno pozorovať typické následky poškodenia rastovými herbicídmi aplikovanými proti burinám. Listy, stonky zasiahnutých rastlín sa deformujú, skrúcajú, majú zhrubnutú, presvetlenú žilnatinu, sú krehké, na dotyk drsné. Pri silnejšom zásahu herbicídom získavajú tvar vejára, na okrajoch čepele listov sa tvoria zúbky. Neuvádzate, či ste humus pripravovali v domácich podmienkach alebo kúpili v záhradníctve. Herbicídy sa používajú aj pri príprave záhradníckych substrátov, zemín, kompostu, ktoré sa bežne dodávajú do záhradníctiev. Je možné, že práve pri príprave tejto časti v nej zostali rezíduá herbicídov, ktoré po pridaní kompostu – humusu – spôsobili následné poškodenie záhradných rastlín.

Poškodenie herbicídmi sa môže prejaviť nielen v tomto roku, ale i v nasledujúcom, dokonca do dvoch rokov po aplikácii, lebo v pôde zostávajú po nich rezíduá – zvyšky. Poškodenie herbicídmi možno zmierniť opakovaným použitím komplexných hnojív aplikovaných počas vegetácie na list. Pomáha aj časté kyprenie pôdy, najmä po výdatných zrážkach, závlahe, aby bola pôda stále vzdušná.

Prípravky – Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: autorka, isifa/Shutterstock

  1. rudolf says:

    Je úplne jedno, či sa rastlinka spamätá, ja osobne by som z tohto úrodu nejedol. Brrrr

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.