Keď sa arónii nedarí, čo s ňou?
Vlani som presadil aróniu do novej záhrady. V priebehu roka rástla bez problémov, mala prírastky 10 až 15 cm. Začiatkom mája však začal ker blednúť, postupne uschýnali celé konáriky. V záhradke máme vysadené okrem spomínanej arónie aj egreše, ríbezle a ďalšie plodiny, na ktorých nebadať nijaké defekty. Som dlhoročný záhradkár, skúšal som problém riešiť závlahou, postrekom Wuxalom, ale zatiaľ bez pozitívneho výsledku. Ďakujem za radu. (Rudolf K., Dunajská Lužná)
Podľa uvedených informácií sú všetky podmienky na pestovanie arónie v poriadku. Oblasť Dunajskej Lužnej je vhodná na jej pestovanie, až na možný obsah vápnika (Ca). Arónia je nenáročná, žiada len dostatok vlahy, pretože plytko korení. Podľa fotky je v okolí koreňa nástielka z drvenej kôry – pomáha udržať primeranú vlhkosť. Ošetrenie prípravkom Wuxal je tiež v poriadku, ak ste použili Wuxal Amino, ktorý obsahuje kvapalný organický biostimulant, ktorý pomáha rastlinám prekonávať stresové situácie, akou je napríklad aj presadenie. Každá rastlina potrebuje na prispôsobenie sa novým podmienkam určitý čas. Niekedy však trvá aj 2 či 3 roky, kým začne na novom stanovišti opäť intenzívne rásť a prinášať úrodu.
Žltnutie listov, uschýnanie výhonkov môže byť spôsobené nedostatkom prístupného železa (Fe) v pôde, a to práve v okolí konkrétneho miesta, kde je arónia presadená. Odporúčam odstrihnúť suché konáriky a postupovať ďalej v ošetrovaní ako pri chloróze. Ak nenastane náprava, bude najvhodnejšie ker opäť presadiť na iné, dôkladne vybrané miesto, prípadne kúpiť novú rastlinu.
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock
Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017
Komentáre