image 33524 25 v1

Problém s azalkou. Kde robíme chybu?

Každoročne neviem odolať v kvetinárstvach kvitnúcim izbovým azalkám. Pestovať sa mi ich však nedarí. Krátko po prinesení domov mi vädnú, a to aj keď ich zavlažujem. Kvety vydržia málo, niekedy opadajú už puky. Minulý rok som dokonca spozorovala žltnutie listov – zelené zostali len žilky, rastlina na to aj zakrátko uhynula. Kde robím chybu? Môj byt je v paneláku, je svetlý, pravidelne vetraný. I.S., Kočice

Problémom vo vašom prípade je zrejme suchý vzduch. Ten azalky neznesú, rovnako ako aj prílišné teplo, a reagujú presne spôsobom, aký popisujete. Nie vždy stačí azalky len rýchlo zvrchu zaliať a zopakovať to niekedy o týždeň. Nie je na škodu sa aj presvedčiť, či je substrát riadne prevlhčený – skúška prstom, alebo opatrné vytiahnutie koreňového balu. To je nevyhnutné na to, aby sa azalke dobre darilo. Veľakrát totiž je koreňový bal husto prekorenený, voda sa nedostane kam má a vlaha tak chýba.

Okrem toho je prospešné pestovať azalky v chladnejšej a svetlej miestnosti. Vyplatí sa ich aj pravidelne rosiť vodou, uvidíte, že budú pôsobiť vitálnejšie. Viditeľne sa im bude lepšie dariť.  V bytoch so suchším vzduchom sú navyše azalky často napádané škodcami, napríklad roztočmi. Pokiaľ ide o žlté listy, príčinou je nedostatok železa u rastlín, čo súvisí s vyšším obsahom vápnika v substráte. Problémom môže byť tvrdá zálievková voda, alebo tiež nesprávny výber hnojív. Vždy používajte len hnojivá určené pre kyslomilné rastliny.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

  1. Sona says:

    AZalku dajte von, aspon na balkon, kazdy september presadte do novej kyslej zeme, popripade zredukujte prilis prerastene korene. V marci prihnojte hnojivom na azalky. V BYTE NEVYDRZI, to je len marketingovy tah.

  2. merilynn says:

    Pre azalky je asi najdôležitejšia kvalita vody – s odstátou vodovodnou mi na balkóne vždy do pár dní odišli azalky aj vresy, ktorým som neodolala. Všimla som si, že nevyhovuje ani niektorým bylinkám a kalateám. Zato u priateľa sa azalke z rovnakej várky pekne darilo asi dva roky (tiež na balkóne, polievaná cca rovnako často, len iný vodovod), až kým sa nepresťahoval.
    Už som sa zmierila s tým, že niektoré kyslomilné kvietky tu proste nevypestujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.