Problém s azalkou. Kde robíme chybu?

image 33524 25 v1

Každoročne neviem odolať v kvetinárstvach kvitnúcim izbovým azalkám. Pestovať sa mi ich však nedarí. Krátko po prinesení domov mi vädnú, a to aj keď ich zavlažujem. Kvety vydržia málo, niekedy opadajú už puky. Minulý rok som dokonca spozorovala žltnutie listov – zelené zostali len žilky, rastlina na to aj zakrátko uhynula. Kde robím chybu? Môj byt je v paneláku, je svetlý, pravidelne vetraný. I.S., Kočice

Problémom vo vašom prípade je zrejme suchý vzduch. Ten azalky neznesú, rovnako ako aj prílišné teplo, a reagujú presne spôsobom, aký popisujete. Nie vždy stačí azalky len rýchlo zvrchu zaliať a zopakovať to niekedy o týždeň. Nie je na škodu sa aj presvedčiť, či je substrát riadne prevlhčený – skúška prstom, alebo opatrné vytiahnutie koreňového balu. To je nevyhnutné na to, aby sa azalke dobre darilo. Veľakrát totiž je koreňový bal husto prekorenený, voda sa nedostane kam má a vlaha tak chýba.

Okrem toho je prospešné pestovať azalky v chladnejšej a svetlej miestnosti. Vyplatí sa ich aj pravidelne rosiť vodou, uvidíte, že budú pôsobiť vitálnejšie. Viditeľne sa im bude lepšie dariť.  V bytoch so suchším vzduchom sú navyše azalky často napádané škodcami, napríklad roztočmi. Pokiaľ ide o žlté listy, príčinou je nedostatok železa u rastlín, čo súvisí s vyšším obsahom vápnika v substráte. Problémom môže byť tvrdá zálievková voda, alebo tiež nesprávny výber hnojív. Vždy používajte len hnojivá určené pre kyslomilné rastliny.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

  1. AZalku dajte von, aspon na balkon, kazdy september presadte do novej kyslej zeme, popripade zredukujte prilis prerastene korene. V marci prihnojte hnojivom na azalky. V BYTE NEVYDRZI, to je len marketingovy tah.

  2. Pre azalky je asi najdôležitejšia kvalita vody – s odstátou vodovodnou mi na balkóne vždy do pár dní odišli azalky aj vresy, ktorým som neodolala. Všimla som si, že nevyhovuje ani niektorým bylinkám a kalateám. Zato u priateľa sa azalke z rovnakej várky pekne darilo asi dva roky (tiež na balkóne, polievaná cca rovnako často, len iný vodovod), až kým sa nepresťahoval.
    Už som sa zmierila s tým, že niektoré kyslomilné kvietky tu proste nevypestujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.