Ako sa zbaviť slizniakov v záhrade

slizniaky
Zdroj: isifa/shuttestock

Kúpili sme záhradku, ktorá viac rokov nebola obrábaná. Je v nej veľmi veľa slizniakov. Ako sa ich zbaviť? Katarína H.

Častejšie sa so slizniakmi stretávame v daždivých rokoch. Určite pomáha ich pravidelný denný zber a humánna likvidácia. Cez deň sa skrývajú na vlhkých tmavých miestach – pod kôpkami bioodpadu, kameňmi, pod veľkolistými rastlinami, kde aj prezimujú.

Z týchto úkrytov sa na jar vydávajú za potravou. Dôležité je preto likvidovanie zarastených, vlhkých tienistých miest v záhrade. Na týchto miestach je možné spraviť umelú skrýšu – lapač slizniakov v podobe dosiek, tehál, navlhčenej tkaniny, vytrhanej buriny.

Podobne možno využiť lapanie pomocou návnad, napr. melónu, nádob s pivom, zapustených hlbšie do pôdy. Slizniakom aj slimákom treba mechanicky znepríjemniť cestu za potravou – kypriť povrch záhonov.

Z ľudových opatrení možno skúsiť rozsypanie vaječných škrupín, piesku, usadeniny z kávy. Likvidovať treba dospelé jedince aj vajíčka.

Prečítajte si tiež:

8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slimákov v záhrade

Z chemických prípravkov možno v zeleninových záhonoch celoplošne použiť granulované prípravky, napr. Desimo Duo, Granulax, Metarex M, Slimax, Ferramol Compact, Ferrimax. Z biologickej ochrany je v ponuke prípravok NEMASLUG (parazitické háďatko).

Zdroj povolených prípravkov: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Tiez som mala problem so slizniakmi, najviac zabera pivo. Do zemi vyhlbim jamku, do nej dam napriklad teglik od jogurtu tak, aby bol zarovno so zemou nalejem pivo a slizniaky sami prilezu a utopia sa.

  2. stačí ich posoliť obyčajnou soľou

  3. Pivo si tí darebáci nezaslúžia,stačí im lahodný kvasnicový nápoj.Cena roztoku možno 10% ceny najlacnejšieho piva.V kýbli teplej vody rozpustím pol kila cukru a jednu kocku kvasníc.Navečer,po daždi rozložím na inkriminované miesta plastové vaničky z bal.mäsa alebo zo 1000ml zmrzliny a naplním ich do polovice roztokom.V noci integrovaný systém GPS naviguje slimákov rovno do vaničiek,kde páchajú rituálne samovraždy.Naposledy boli u nás premnožené v r.2015.Vtedy tých kýblov bolo viac za sezónu.
    Soliť si svoju vlastnú záhradu neodporúčam.

  4. V stredoveku sa ako najvyšší – generálny trest používalo, vyvraždenie rodu vypálenie majetku a posypanie zvyškov soľou aby tam už nikdy nič nerástlo. Dnes si idioti sypú soľ do záhrady dobrovoľne kôli slimákom:-((

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.