image 45282 25 v1

Čo s rozštiepenou marhuľou?

V lete sa nám rozštiepila marhuľa, asi pod ťarchou úrody. Nebol vietor, dážď ani nič podobné. Marhuľu sme zatiaľ nechali v nádeji, že aspoň nejaké živiny sa dostanú do plodov a tie dozrejú. Čiastočne sa nám podarilo úrodu zachrániť. Čo teraz? Treba marhuľu úplne odrezať alebo čakať až na jar? (Roman Ď., e-mail)

Vidno poškodenie dreva vnútri kmeňa. Stačí menšia, neošetrená drobná puklinka v kôre, najmä v blízkosti rozvetvenia koruny. Do pukliny zatekala voda a trvalé zamokrenie spustilo chorobný proces. Je teda pravdepodobné, že marhuľa bola oslabená aj hubovou či bakteriálnou chorobou a rozlomenie bolo otázkou času. Pri takomto veľkom poškodení sa však sotva podarí marhuľu zachrániť. Možno skúsiť, snáď aspoň polovica stromu prežije do jari a budete môcť získať očká na zaočkovanie podpníka. V prvom rade však treba odľahčiť korunu – presvetliť ju. Samotný zlom treba vyčistiť do zdravého dreva, natrieť prípravkom Pellacol – slúži na ošetrovanie rezných rán a iných poškodení kôry. Pokúste sa rozlomené časti pritlačiť čo najbližšie k sebe a zviazať širokou páskou či lanom. Z bokov je nevyhnutné poškodenú korunu a kmeň podoprieť.

DOBRÁ RADA: Koruny stromov naložené úrodou treba včas podopierať až do zberu. Najmä kôstkoviny majú krehké konáre, ľahko sa lámu. Koruny stromov treba pravidelne presvetliť rezom pri zbere úrody alebo počas kvitnutia.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: archív autorky​

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje