Ako zlikvidovať glejotok na ovocných stromoch

Ako zlikvidovať glejotok na ovocných stromoch

Moja otázka sa týka glejotoku na ovocných stromoch. Sú približne 6-ročné, na podpníkoch M9, doteraz sa im veľmi darilo. Vlani začal na marhuli aj sladkovišni intenzívny glejotok. Oba stromy sú na slnečnej južnej strane pozemku. Marhuľa glejila od jari len na konároch – potom vždy uschol celý. Mysleli sme, že je to monilióza, uschnuté konáriky sme odstrihli a ranu ošetrili. V júli začala praskať aj sladkovišna. Glejí a praská viac, aj tesne nad pôdou. Posielam fotografie oboch a prosím o radu, ako a čím oba stromy ošetriť. (e-mail, Zuzana S., Pezinok )

Glejotok je typické ochorenie postihujúce všetky kôstkoviny. Z poškodených častí kmeňa vyteká hustá slizovitá kvapalina, ktorá sa na vzduchu mení na zlato- až čiernohnedú tuhú hmotu – glej. Glejotok je vlastne upozornením na poškodené miesto v kôre stromu, ktoré vzniká obvykle ako následok mechanického poranenia pri obrábaní pôdy, prasknutia kôry silným mrazom, ale i po napadnutí spodnej časti kmeňa obaľovačom kôrovým.

Poškodenia sú vstupnou bránou pre mikroorganizmy, ktoré sa rozrastajú v pletivách. Časté je poškodenie hubou (Cytospora cincta), ktorá preniká i do zdravých pletív. Ak prerastie celý obvod konára, kmeňa, nad týmto miestom listy zvädnú a konár alebo celá koruna stromu postupne uschne a odumrie. Glejotoku najlepšie predídeme, ak zabránime akémukoľvek poškodeniu kôry stromov. Pred namrznutím a prasklinami kmene a hrubšie konáre natierame vápenným mliekom, obaliť ich možno vrecovinou, kartónom, obložiť latkami, ktoré znižujú prudké výkyvy teploty medzi dňom a nocou v zime. Pri výskyte obaľovača kôrového (napáda najmä marhule, čerešne) treba natrieť kmene a hrubšie konáre počas vegetácie bežnými insekticídmi, napr. Dursban.

Poškodené pletivá kmeňov a konárov okolo glejotoku treba nožom odrezať až po zdravé pletivo, ranu ošetriť fungicídom, napr. Sulka K, a zatrieť stromovým balzamom alebo fungicídnym a repelentným prípravkom Pellacol. Ošetrenie treba urobiť v správnom čase – t. j. v čase pučania kôstkovín alebo v jarných mesiacoch, nikdy nie koncom leta alebo v čase vegetačného pokoja, keď sú stromy na infekciu najviac citlivé a rany sa hoja veľmi pomaly.

*Na spresnenie odborných termínov uvádzame, že v otázke spomínaný podpník M9 je podpník používaný výlučne pre jadroviny – jablone, v žiadnom prípade nie je vhodný pre kôstkoviny.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.