Ako zlikvidovať glejotok na ovocných stromoch

Ako zlikvidovať glejotok na ovocných stromoch

Moja otázka sa týka glejotoku na ovocných stromoch. Sú približne 6-ročné, na podpníkoch M9, doteraz sa im veľmi darilo. Vlani začal na marhuli aj sladkovišni intenzívny glejotok. Oba stromy sú na slnečnej južnej strane pozemku. Marhuľa glejila od jari len na konároch – potom vždy uschol celý. Mysleli sme, že je to monilióza, uschnuté konáriky sme odstrihli a ranu ošetrili. V júli začala praskať aj sladkovišna. Glejí a praská viac, aj tesne nad pôdou. Posielam fotografie oboch a prosím o radu, ako a čím oba stromy ošetriť. (e-mail, Zuzana S., Pezinok )

Glejotok je typické ochorenie postihujúce všetky kôstkoviny. Z poškodených častí kmeňa vyteká hustá slizovitá kvapalina, ktorá sa na vzduchu mení na zlato- až čiernohnedú tuhú hmotu – glej. Glejotok je vlastne upozornením na poškodené miesto v kôre stromu, ktoré vzniká obvykle ako následok mechanického poranenia pri obrábaní pôdy, prasknutia kôry silným mrazom, ale i po napadnutí spodnej časti kmeňa obaľovačom kôrovým.

Poškodenia sú vstupnou bránou pre mikroorganizmy, ktoré sa rozrastajú v pletivách. Časté je poškodenie hubou (Cytospora cincta), ktorá preniká i do zdravých pletív. Ak prerastie celý obvod konára, kmeňa, nad týmto miestom listy zvädnú a konár alebo celá koruna stromu postupne uschne a odumrie. Glejotoku najlepšie predídeme, ak zabránime akémukoľvek poškodeniu kôry stromov. Pred namrznutím a prasklinami kmene a hrubšie konáre natierame vápenným mliekom, obaliť ich možno vrecovinou, kartónom, obložiť latkami, ktoré znižujú prudké výkyvy teploty medzi dňom a nocou v zime. Pri výskyte obaľovača kôrového (napáda najmä marhule, čerešne) treba natrieť kmene a hrubšie konáre počas vegetácie bežnými insekticídmi, napr. Dursban.

Poškodené pletivá kmeňov a konárov okolo glejotoku treba nožom odrezať až po zdravé pletivo, ranu ošetriť fungicídom, napr. Sulka K, a zatrieť stromovým balzamom alebo fungicídnym a repelentným prípravkom Pellacol. Ošetrenie treba urobiť v správnom čase – t. j. v čase pučania kôstkovín alebo v jarných mesiacoch, nikdy nie koncom leta alebo v čase vegetačného pokoja, keď sú stromy na infekciu najviac citlivé a rany sa hoja veľmi pomaly.

*Na spresnenie odborných termínov uvádzame, že v otázke spomínaný podpník M9 je podpník používaný výlučne pre jadroviny – jablone, v žiadnom prípade nie je vhodný pre kôstkoviny.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.