image 42554 25 v1

Prečo nemá marhuľa plody?

Pred štyrmi rokmi sme vysadili marhuľu. Prvé dva kvitla, aj keď ešte plody nemala. Posledné dva roky ani nezakvitla. V čom je problém? (M. S., e-mail)

Na príčine môžu byť viaceré faktory. Keďže neuvádzate lokalitu ani odrodu, či je to semenáč dopestovaný z kôstky alebo naštepená odroda, pokúsime sa vychádzať z nárokov druhu a daných podmienok. Marhule sú podobne ako broskyne a orech teplomilné ovocné druhy. Žiadajú humózne, teplejšie, výživné pôdy, bohaté na humus, vápenaté pôdy s neutrálnou až zásaditou pôdnou reakciou. Darí sa im v teplejších nížinných polohách, vo vinohradníckych oblastiach. Sú citlivé na chlad, nízke teploty, najmä na neskoré jarné mráziky.

Marhule sú prevažne samoopelivé. Problémom však môže byť príliš nízka či, naopak, vysoká teplota počas opeľovania, a preto peľové zrniečko nevyklíči a netvoria sa plody. Ďalšou príčinou môže byť neharmonická výživa či napadnutie moníliovou spálou kvetov a výhonkov. V prípade spály treba citlivé odrody ošetriť na začiatku a konci kvitnutia stromov prípravkami Prolectus a Signum.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: isifa/Shutterstock

  1. Anonym says:

    Prečo mi kvitne.len polovica marhule stromček je tretim rokom polovica kvitne a na druhej polovičke rašia iby listky..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje