image 27219 25 v1

Ako na očkovanie marhule

Chceli by sme zachovať starú marhuľu a odobrať vrúble alebo očká. Máme však obavy, či výhonky budú dosť dlhé a kvalitné, lebo má málo prírastkov. Podpníky máme.
(Veronika L., Turčianske Teplice)

Vzhľadom na krátke prírastky je vhodnejšie pokúsiť sa získať očko. Očkovať môžete na tzv. bdiace očko v priebehu mája. Ujatie zistíte po 2 týždňoch, keď vyčnievajúca listová stopka, v ktorá má v pazuche očko, uschne a odpadne. Do konca leta vyrastie z očka mladý výhonok. Ak by očkovanie nebolo úspešné, dá sa zopakovať v auguste na opačnej strane podpníka. Nazýva sa očkovanie na spiace očko. Ujatie zistíte rovnako, ale výhonok vyrastie až na budúci rok na jar. Možno získať aj vrúble z jednoročných výhonkov. Odoberajú sa v decembri až januári, skladujú sa v chlade a vlhku. Vrúbľovať môžete na jar v ďalšom roku, napr. za kôru, spojkovaním. Úspech však nie je istý ani v tomto prípade. Odporúčam pozrieť si ponuku sortimentu marhúľ v záhradníctve a kúpiť mladú a perspektívnu odrodu.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová

Foto: thinkstock.com 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje