Ako na očkovanie marhule

image 27219 25 v1

Chceli by sme zachovať starú marhuľu a odobrať vrúble alebo očká. Máme však obavy, či výhonky budú dosť dlhé a kvalitné, lebo má málo prírastkov. Podpníky máme.
(Veronika L., Turčianske Teplice)

Vzhľadom na krátke prírastky je vhodnejšie pokúsiť sa získať očko. Očkovať môžete na tzv. bdiace očko v priebehu mája. Ujatie zistíte po 2 týždňoch, keď vyčnievajúca listová stopka, v ktorá má v pazuche očko, uschne a odpadne. Do konca leta vyrastie z očka mladý výhonok. Ak by očkovanie nebolo úspešné, dá sa zopakovať v auguste na opačnej strane podpníka. Nazýva sa očkovanie na spiace očko. Ujatie zistíte rovnako, ale výhonok vyrastie až na budúci rok na jar. Možno získať aj vrúble z jednoročných výhonkov. Odoberajú sa v decembri až januári, skladujú sa v chlade a vlhku. Vrúbľovať môžete na jar v ďalšom roku, napr. za kôru, spojkovaním. Úspech však nie je istý ani v tomto prípade. Odporúčam pozrieť si ponuku sortimentu marhúľ v záhradníctve a kúpiť mladú a perspektívnu odrodu.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová

Foto: thinkstock.com 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.