Ako sa postarať o marhuľu, aby mala znova zdravé plody

Ako sa postarať o marhuľu, aby mala znova zdravé plody

Máme asi 20-ročnú marhuľu, rastie v dosť skalnatej pôde. Prvé roky mala krásne bezchybné plody, ale posledné roky sú plody zošúverené, niektoré majú čierne bodky a sú podstatne menšie ako na začiatku. Ako sa máme o marhuľu postarať, aby rodila ako predtým? (Danica P., Ružomberok)

Je zaujímavé, že v oblasti Ružomberka so strednou nadmorskou výškou okolo 496 m a s priemernou ročnou teplotou 7 °C sa vám podarilo úspešne pestovať marhuľu taký dlhý čas. Najlepšie sa jej totiž darí v teplých nížinných vinohradníckych oblastiach južného Slovenska s nadmorskou výškou 100 m. Neuvádzate názov odrody, predpokladám však, že ide o niektorú zo starších, menej prispôsobivých a citlivejších odrôd. Tiež neuvádzate, či sú napadnuté a uschýnajú mladé výhonky – to je typické pre napadnutie moniliózou. Príčinou chradnutia marhule, zhoršenia jej zdravotného stavu budú pravdepodobne nevhodné pestovateľské podmienky, nevhodný výber odrody či prehustená koruna. Podľa fotiek trpí marhuľa chrastavitosťou. Spôsobuje ju huba Stigmina carpophila syn. Clasterosporium carpophilum. Ochorenie sa vyskytuje najmä vo vlhkých rokoch a na stromoch s hustou korunou. Preventívne možno aplikovať organické fungicídy Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, z biologických prípravkov napr. VitiSan na zvýšenie odolnosti proti chrastavitosti. Mumifikované plody treba odstraňovať zo stromu a odstrihnúť suché konáre a výhonky.
V budúcej sezóne odporúčam vybrať odrodu vhodnú do vašej oblasti, napr. ’Big red‘, ’Sylvercot Versyl‘, ’Pinkcot Cotpy‘, ’Kioto‘, ’Goldrich‘, ’Hargrand‘, ’Harogem‘, ’Kaunas‘, ’Krasnociokij‘, ’Moskovskaja velikaja‘. Vysaďte ju na chránenom, slnečnom a vzdušnom stanovišti do vhodnej pôdy, vo vašom prípade bude treba pôdu zrejme

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

  1. lulu says:

    …“Ako sa postarat o marhulu…“… vysadit inu odrodu. No, to mi je fantasticka rada!

  2. Štelmachovičová says:

    Dobrý deň,
    ja mám problém, s 2 ročnou marhuľou. Tento rok keď marhuľa začala dozrievať, tak začala dužina schnúť a pri kôstke začala hnednúť. Môžete mi povedať v čom je problém?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje