Bentonit sa často pridáva aj do steliva pre mačky.
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Čo je to bentonit a ako vám môže pomôcť doma či v záhrade

Počuli ste názvy bentonitový íl alebo bentonitová hlina? Možno viete, že sa používa v kozmetike, ale prospešný môže byť aj v záhrade. Bentonit sa pôvodne nazýval aztécka hlina a bol objavený pred 300 rokmi vo Francúzsku pod horou Monte Morillon. Aztékovia používali hlinu podobného zloženia, bohatú na ílovité nerasty.

Galéria

Bentonit sa často pridáva aj do steliva pre mačky.
Bentonit
Bentonitový prášok
Bentonitový prášok
Bentonit v stelive

Existuje niekoľko typov bentonitových ílov – z bentonitu vápenatého, bentonitu sodného a ďalších. Bentonit sa ťaží zo sopečného popola, ktorý bol zvetraný, zvyčajne v blízkosti vody. Je dostupný na celom svete, ľahko sa ťaží, je lacný a má mnoho výhod použitia. V období stredoveku sa nazýval aj liečivou hlinou a používal sa v medicíne na mnohé účely – vnútorne aj zvonka. Prírodné ílové kúpele, bahenné zábaly a obklady sa používajú na úľavu od bolesti, stimuláciu krvného obehu, čistenie pokožky a absorpciu toxínov na mnohých miestach dodnes.

Bentonit
Zdroj: shutterstock.com

Ako použiť bentonit v domácnosti

Táto hlina má použitie aj v domácnosti. Neutralizuje pachy domácich zvierat, dymu, varenia a ďalšie. Môžete ho použiť na znečistené podlahy, na absorbovanie nežiaducich pachov v chladničke, do smetných nádob i skríň. Odstraňuje mastnotu v kuchyniach, na podlahách v garáži a dokonca sa dá použiť aj na odstránenie škvŕn na oblečení, stačí ho jemne votrieť a preprať.

Bentonitový prášok
Bentonitový prášok sa využíva v kozmetike. | Zdroj: shutterstock.com

Ako použiť bentonitový íl v záhrade?

Je ideálnym prídavkom do piesočnatých a chudobných pôd, oceníte ho tiež v suchých podmienkach, pretože dobre zadržiava vodu. Pomáha udržiavať potrebné živiny v pôde a poskytuje domov prospešným pôdnym mikroorganizmom.

Zadržiavanie vlhkosti v piesočnatých pôdach pomocou bentonitu je zaujímavý proces. Keď pridáte do piesočnatej pôdy tento ľahký íl, napučí, vytvorí takmer želé a zastaví vysychanie pôdy. Na rozdiel od ťažkých ílov, bentonit nevytvára hrudky, takže korene rastlín nemajú problém získať z ošetrenej pôdy vlhkosť. Vynikajúco funguje aj keď ho pridáte do pôdy rastlín pestovaných v nádobách.

Bentonitový prášok
Zdroj: shutterstock.com

Viac ako 60 minerálov

Zadržiavanie vody nie je jediný faktor, ktorým je bentonitová hlina prospešná v záhrade. Bentonit sa používa tiež ako prírodné a kompletné pôdne hnojivo, pretože obsahuje viac ako 60 stopových minerálov potrebných pre rast rastlín. Má alkalizujúci účinok, preto by ste ho nemali používať v okolí rastlín, ktoré vyžadujú kyslé pH pôdy.

Bentonit v stelive
Bentonit sa často pridáva aj do steliva pre mačky. | Zdroj: shutterstock.com

Ako použiť bentonit v záhrade?

Nič zložité. Stačí ním niekoľkokrát do roka zľahka posypať pôdu a výsledkom bude doplnenie živín a revitalizácia záhrady. Ak ho rozsypete vo vrstvách na kompost, pomáha rozkladať materiál na humus.

Vo vode skombinovanej s bentonitom môžete namáčať odrezky, alebo ňou natrite rany po rezoch.

Na 1 diel bentonitovej hliny použite 10 dielov vody a dobre premiešajte. Takýmto roztokom môžete raz za čas rastliny aj poliať.

Roztok bentonitu s vodou je dokonca vhodný aj na postrek. Na rastlinách vytvára ľahký minerálny štít, ktorý odpudzuje škodcov a zabraňuje niektorým chorobám. Tento povlak je tiež užitočný v horúcom podnebí, kde zabraňuje poškodeniu slnkom. Ak chcete použiť bentonitovú hlinu ako postrek zmiešajte 1 šálku ílu so 4 šálkami vody. Pridajte malé množstvo čistiaceho prostriedku, približne 1 čajovú lyžičku, aby sa roztok lepil na listy.

Bentonit sodný napučiava výraznejšie, čím zadržiava oveľa viac vody ako ostatné bentonitové íly. Úspešne sa používa dokonca aj namiesto plastov na lemovanie rybníkov.

Bentonitový íl bežne zoženiete v e-shopoch, predajniach záhradníckych potrieb, ale aj v obchodoch zameraných na ekologické výrobky.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje