Pestovanie čučoriedok
Zdroj: shutterstock.com

Ako zaistiť čučoriedkam vhodné podmienky na rast? Nepodceňte tento zásadný detail!

Jeden plodiaci ker vytvorí bohatú úrodu 4 – 8 kg chutných bobúľ. Aj z tohto dôvodu záujem o pestovanie čučoriedok neutícha. Dôležité je obrniť sa trpezlivosťou a dopriať čučoriedkam správne podmienky a pravidelnú starostlivosť. Jedným z nevyhnutných faktorov pre silný rast je správne pH pôdy. Na čo myslieť pred výsadbou čučoriedok?

Správne pH pôdy pre čučoriedky

Mnohí pestovatelia zakúsili čučoriedkové neúspechy, ktoré ich odradili od ďalšej snahy. Jedným z najkritickejších faktorov je nevhodné pH pôdy. Čučoriedky totiž patria medzi kyslomilné rastliny, ktoré obľubujú veľmi kyslú pôdu s pH medzi 4 – 5. Ak sú vysadené do nedostatočne kyslej pôdy, vykazujú veľmi slabý rast a žltnutie listov.

Pred výsadbou čučoriedok im musíme zaistiť ideálne podmienky. Kyslé pH má pôda s vyšším obsahom organickej hmoty. Jama vykopaná pre čučoriedky sa preto plní rašelinou, hrabankou spod ihličnatých stromov, pilinami aj podrvenou kôrou.

Sadenie čučoriedok
Zdroj: shutterstock.com

Výsadbová jama by mala byť dostatočne objemná (20 – 50 l rašeliny v závislosti od veľkosti rastliny) a niekoľkonásobne väčšia ako existujúci koreňový bal čučoriedkovej sadenice. Do jamy postupne vrstvíme organickú hmotu a niekoľko dní ju intenzívne zalievame, aby sa základ pre čučoriedky spevnil a po finálnom vysadení neklesal pod okolitú úroveň pôdy. Niektorí pestovatelia vsadili aj na izoláciu stien jamy bublinkovou fóliou (iba po obvode), vďaka čomu sa miešanie s okolitou pôdou obmedzí a dlhšie sa udržia podmienky kyslého pôdneho prostredia.

Podobné nároky ako čučoriedky majú na pôdu i rododendrony, azalky, brusnice, vresy či kaliny. Ak už na záhrade úspešne pestujete tieto rastliny, je veľká šanca, že pôda v ich blízkosti bude vykazovať kyslé vlastnosti a bude sa v nej dariť aj čučoriedkovým krom.
Sadenie čučoriedok
Zdroj: shutterstock.com

Starostlivosť o čučoriedky po vysadení

Po vysadení do predpripraveného pôdneho prostredia nastupuje fáza starostlivosti o čučoriedkové kry. Čučoriedky sa najčastejšie sadia na jeseň alebo na jar, kontajnerovo pestované sadenice je možné vysádzať priebežne počas roka do pôdy alebo do väčších kvetináčov.

Pestovanie čučoriedok
Zdroj: shutterstock.com

Hnojenie čučoriedok

Hnojenie čučoriedok sa riadi istými pravidlami. Ak sú vysadené do kvalitnej a na živiny bohatej pôdy, prihnojenie v prvom roku výsadby nepotrebujú. Rastliny majú ešte v tomto období veľmi citlivé korene, ktoré by mohli byť hnojením zničené. Neskôr je vhodné dopriať im dávku živín v jarnom období, ktoré ich podporí v raste. Na čučoriedky sa používa organické hnojivo s obsahom kravského a konského hnoja, dusíkaté hnojivá a síran amónny, ktorý pôdu prirodzene prekysľuje. Hnojivá s obsahom vápnika nie sú vhodné – zvyšujú pH pôdy.

Polievanie čučoriedok

Po vysadení potrebujú čučoriedky pravidelné zavlažovanie niekoľkokrát do týždňa. Majú totiž plytkú koreňovú štruktúru a sú náchylné na preschnutie. Vhodné je polievať ich dažďovou vodou, ktorá je prirodzene mierne kyslá. Voda zo studne máva vyššie pH, čo môže mať negatívny vplyv na rast čučoriedok. Nesmú však dlhodobo stáť vo väčšom množstve vody – to platí najmä pre čučoriedky vysadené v kvetináčoch.

Ochranná vrstva

Je dobrým zvykom rozsypať okolo čučoriedok niekoľkocentimetrovú vrstvu suchého ihličia, borovicovej kôry alebo pilín. Dbáme však na to, aby sa táto organická vrstva nedotýkala priamo kmienkov mladých čučoriedok. Takáto ochranná vrstva zamedzí nadmernému vyparovaniu vodu a pôdu prirodzeným spôsobom priebežne okysľuje.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.