pestovanie cucoriedok vzahradkach
Galéria (6)

Pestovanie čučoriedok v záhradkách

Ešte donedávna sme u nás poznali iba čučoriedky nazbierané vo voľnej prírode. Väčšina plôch s výskytom čučoriedok sa nachádza v chránených územiach prírodných rezervácií. Inde zas padajú za obeť spriemyselňovaniu lesníctva a bezohľadnosti zberačov. Preto je opodstatnené a žiaduce pestovať čučoriedky v záhradkách. Vhodné sú čučoriedky, ktoré poznáme pod názvom čučoriedka americká alebo čučoriedka veľkoplodá. Jej botanický názov je Vaccinium corymbosum. Čučoriedky môžeme pestovať na celom území Slovenska okrem polôh s nadmorskou výškou nad 800 metrov

Galéria

pestovanie čučoriedok, záhrada
pestovanie čučoriedok, záhrada
pestovanie čučoriedok, záhrada
pestovanie čučoriedok, záhrada

Nároky na pestovanie

Istým problémom pri pestovaní čučoriedok sú ich nároky na zloženie pôdy. Čučoriedka záhradná potrebuje piesočnatú alebo piesočnato-hlinitú pôdu s veľkým obsahom organického materiálu a mimoriadne kyslou pôdnou reakciou. Nevhodná je ťažká ílovitá a mokrá zem. V takom prípade musíme upraviť priestor na pestovanie. Do jám určených na výsadbu dáme namiesto pôvodnej pôdy zmes z piesku a rašeliny, najlepšie z vresovísk, prípadne okraje jám odizolujeme od ostatného okolia fóliou alebo betónovými skružami. Na výsadbu po­užijeme iba sadenice získané vegetatívne. Tie sa získavajú zakorenením odrezkov a dodávajú sa v polokontajneroch. Mali by byť zárukou dobre vyvinutej koreňovej sústavy.

Čučoriedky je dobré vysádzať na slnečných miestach, lebo v tienistom prostredí bývajú úrody nižšie. Tam, kde je pôda dostatočne kyslá, kopeme jamy široké asi 1 meter s hĺbkou približne 40 až 50 cm, pretože čučoriedky zakoreňujú pomerne plytko. Na dno jamy by sme mali nasypať kremičitý piesok alebo štrk ako drenáž na odvádzanie prebytočnej vody. Najvhodnejší čas na vysádzanie čučoriedok je jeseň alebo skorá jar. Napriek tomu, že čučoriedka je samoopelivá, je vhodné vysadiť v jej blízkosti aspoň dve odrody s rovnakým časom kvitnutia. Docielime tak vyššiu úrodu. Na hnojenie čučoriedok používame najmä dusíkaté hnojivá.

Ošetrovanie sadeníc

V prvých rokoch po výsadbe musíme venovať pozornosť ošetrovaniu pôdy okolo rastlín proti burinám. Keďže majú korene blízko pod povrchom, namiesto okopávania radšej vytrháme burinu ručne. Najlepším spôsobom ošetrovania je však nastielanie (mulčovanie). Na nástielku pod čučoriedky je najvhodnejšia drevená kôra z borovíc alebo smrekov, ako aj piliny z ihličnatých drevín a pokosená suchá tráva. Mulčovací materiál zároveň dodáva pôde organický materiál. V zimných mesiacoch nástielka chráni jemné korene pred premrznutím. Po troch až štyroch rokoch ju treba obnovovať. Nastielať by sme mali vrstvu vysokú 5 až 10 cm. Po vysadení necháme na rastline jeden až tri najsilnejšie vzpriamene rastúce výhony, ktoré mierne skrátime, aby sa lepšie rozkonárili. Ostatné výhonky odstránime až pri zemi. Tieto výhonky zbytočne neodčerpávajú rastline živiny, preto bude pevnejšia a lepšie rozkonárená.

Pri čučoriedkach sa kvetné puky vytvárajú na jednoročných výhonoch vyrastajúcich od koreňa rastliny. V ďalších rokoch nechávame na doplnenie kra dva až tri vzpriamene rastúce jednoročné výhony tak, aby mal ker v čase plnej plodnosti, čo je asi v siedmom až ôsmom roku od výsadby, 7 až 12 výhonov rôzneho veku. Najvhodnejší čas na rez kra je na jar. Vtedy vidíme na kríkoch škody spôsobené zimou. Najprv odstránime časti rastliny poškodené mrazom, chorobami a škodcami, potom staré, už nerodiace časti dreva a slabé konáriky, ktoré zahusťujú ker a bránia jeho presvetleniu. Tieto výhonky odstránime až pri zemi.

Druh náročný na vodu

Čučoriedka patrí k ovocným druhom najnáročnejším na vodu. Prebytočná voda jej však tiež škodí, preto je pri sadení potrebná drenáž na jej odvádzanie. Čučoriedky nie je vhodné vysádzať ani na príliš často zamokrenú pôdu. Pravidelné a rovnomerné zavlažovanie má podstatný vplyv na veľkosť, kvalitu i chuť plodov. Na polievanie je najvhodnejšia mäkká voda, ktorá obsahuje čo najmenej minerálnych solí. Taká je napríklad zachytená dažďová voda.

V poslednom čase sa u nás objavili druhy čučoriedok nazývané čučoriedka nízka. Vznikli medzidruhovým krížením čučoriedky vysokej a čučoriedky úzkolistej. Tieto nové druhy majú nízky vzrast, podľa jednotlivých odrôd. Môžeme ich pestovať nielen v záhradách, ale aj vo väčších nádobách na balkónoch a terasách domov. Ich plody sú vhodné na priamu konzumáciu i na rôzne spracovanie ako pri čučoriedke záhradnej.

V ťažkých pôdach nahradíme pôvodnú zeminu rašelinou z vresoviska s pieskom. Jamu môžeme odizolovať plastovou fóliou.

Vplyv na ľudský organizmus

Ľudia už dávno poznali neoceniteľný vplyv čučoriedok na ľudský organizmus, najmä na obranyschopnosť organizmu, rast detí. Veľmi účinné sú proti hnačke, ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky, reumatizmu a iných chorôb. Najnovšie výskumy preukázali aj protirakovinové účinky tohto ovocia.

Text a kresby: Jozef Pobjecký
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý
zdroj:časopis Urob si sám november 2011

–>

 1. Jozef says:

  Ja som zase nasiel cucoriedku aljasku. Viete nieco o tomto druhu cucoriedok? Vraj je vhodnyaj ako zivy plot. Nasiel som to na stranke jedlyplot.sk

  1. Janka Komlova says:

   jedlý plot, podľa obrázkov je asi rosinebaum- hrozienkový strom, je to podobné ako arónia čiernoplodá.,plody ú výborné k mäsu-ako džem, sú chutné ale zvieravé /tanín/,veĺmi zdravé, a ten hrozienkový má menej zvieravú chuť,. . skúste čučoriedku kamčatskú, rodí už koncom mája ,viac ako tie kanadské ap. a je menj náročná na kyslosť.

 2. Janek says:

  Mne čučoriedky aljašské alebo muchovníky rodia ako besné už druhy rok a ešte su mi len po pás.Sú to podobné zhluky plodov ako jarabina a dá sa na jarabinu aj štepit.Chutou niesu uplne ako klasické cucoriedky ale mne chutia a obsahuju spústu vitaminov a atioxidantov.Dcera z nich mrazí dren s cukrom.Ja ich proste nedam za nic.Tie rodia stale a nesklamu.V jeseni si z listov pripravujeme skvelý čaj na latkovu vymenu a vnutorne organy.

  1. anna says:

   Dobry den,pisete ze rodia ako besne,aku podu mate?Mate aj piesok naspodku?ako casto polievate?dakujem

   1. Anonym says:

    Muchovník nie je náročný na pôdu. Rodí prakticky všade. Pestujem ho už niekoľko rokov. Rozmnožujem ho odkopaním zakorenených konárikov. Plody sú na rozdiel od čučoriedok sladké – nemajú takú trpkú príchuť. Dá sa z neho urobiť aj živý plot. Pozor na škorce. Tie dokážu objesť krík za deň. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Plody dozrievajú podľa počasia už začiatkom júna. Znáša veľmi dobre aj sucho, ale ak je veľmi suchá jar, tak ho občas polejem, aby mal šťavnatejšie plody.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje