čučoriedky v záhrade
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Rozhodli ste sa pestovať čučoriedky? Základné tipy na pestovanie vám pomôžu

Toto mimoriadne zdravé bobuľové ovocie má len malú konkurenciu v záhradkách. Základom je kyslá pôda a dostatočná starostlivosť, vrátane dopĺňania živín, rezu, dostatočného množstva vlahy. Ak ste v pestovaní čučoriedok nováčik, začnite pestovaním nízko rastúcich čučoriedok, ktoré sú sladšie a pevnejšie.

Nízko rastúce odrody čučoriedok zvládajú aj drsnejšie zimné počasie, v prírode ich nájdeme na horách a skalnatých miestach. Neznamená to však, že ich nemôžete pestovať vo vlastnej záhrade. Okrem chutného ovocia plného antioxidantov a vlákniny tieto kríčky poslúžia aj ako estetický živý plot. Ak vám už na záhrade rastú, ľahko ich rozmnožíte odrezkami alebo delením odnoží. Keď s pestovaním len začínate, vždy je jednoduchšie a istejšie zaobstarať si kvalitnú sadenicu z predajne, ako sa snažiť o pestovanie čučoriedok zo semena.

Kedy a ako sadiť čučoriedky?

Sadenice čučoriedok vysádzame do voľnej pôdy na jar alebo na jeseň. Vykopte jamu o niekoľko centimetrov hlbšiu ako je koreňový systém čučoriedkovej sadenice a dvakrát širšiu. Potom stačí sadenicu vložiť do jamky a zakryť korene rovnomernou zmesou pôdy a kompostu. Počas rastu čučoriedky dôkladne zalievajte a mulčujte kôrou alebo pilinami, aby ste udržali vlhkosť.

Ideálne miesto na pestovanie čučoriedok je v polotieni, ale s dostatkom slnka počas niekoľkých hodín. I keď rastú v tieni lepšie, plody na dozrievanie a plnú chuť potrebujú slnko. Medzi jednotlivými rastlinami nechajte aspoň 70 centimetrov priestoru.

Ak chcete dosiahnuť hojnejšiu úrodu, skúsení záhradkári odporúčajú vysadiť najmenej dva kry, najlepšie odlišné kultivary.

sadenie čučoriedok
Zdroj: istock.com

Správne pôdne podmienky pre čučoriedky

Pre pestovanie akejkoľvek odrody čučoriedok je najdôležitejšie udržiavať správne pôdne podmienky. Samozrejme, je ich potrebné pripraviť už aj pred vysadením. Tieto bobuľoviny vyžadujú organicky bohatú, dobre priepustnú, kyslú pôdu s pH 4,0 až 4,8.

Pred úpravou pôdy si dajte urobiť test pôdy. Existuje niekoľko spôsobov, ako organicky znížiť pH pôdy, napríklad kávovou usadeninou alebo použitím organickej síry na povrch pôdy.

Ako mulč je vhodná aj drevná štiepka, borovicové ihličie alebo borovicová kôra. Pomáhajú regulovať vlhkosť.

Základom úspechu pri pestovaní čučoriedok je okrem kvalitnej pôdy aj pravidelná zálievka. Najdôležitejšia je v prvých týždňoch po presadení.

kvitnúce čučoriedky na jar
Zdroj: istock.com

Čučoriedky potrebujú dusík

Tieto kríky obľubujú dusík. Potešia sa pridaniu krvnej múčky, rybacej múčky alebo organického hnojiva pre azalky. Určite však nepoužívajte hnojivá, ktoré obsahujú dusík vo forme dusičnanov, môžu byť pre čučoriedky toxické. Prihnojenie stačí robiť raz ročne – na jar.

čučoriedky v záhrade
Zdroj: istock.com

Strihajte každý druhý rok

Aj keď určite túžite už v prvý rok zberať bobule, najlepšie je počkať s úrodou po výsadbe aspoň rok, aby si rastlina mohla vybudovať silný koreňový systém – jednoducho kvitnúce konáre zrežte. Druhý rok odstráňte asi tretinu kvetov.

zber čučoriedok
Zdroj: istock.com

Aby ste udržali tvorbu bobúľ na vysokej úrovni, je potrebné zrelé rastliny strihať každý druhý rok. Po zbere odstráňte staršie, menej produktívne, konáre a všetky konáre, ktoré majú príznaky choroby.

Galéria

čučoriedky v záhrade
sadenie čučoriedok
kvitnúce čučoriedky na jar
čučoriedky v záhrade
zber čučoriedok

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje