ochorenie hrusiek hrdza hruskova
Galéria (3)

Ochorenie hrušiek – Hrdza hrušková

V ostatných rokoch silnie výskyt hrdze hruškovej – ochorenia, ktoré zrejme spôsobuje rozširovanie nových hostiteľských druhov v rámci rodu Juniperus. Hrdza hrušková patrí medzi dvojbytné hrdze, čo znamená, že vývojový cyklus sa uskutočňuje na dvoch druhoch rastlín, ktoré pritom nie sú v príbuzenskom vzťahu.

Galéria

ochorenie hrušiek
ochorenie hrušiek

Čo je hrdza hrušková

Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae) je huba so zložitým vývojovým cyklom. Jej zimným hostiteľom je predovšetkým borievka netatová (Juniperus sabina) a ďalšie druhy borievok, letnými hostiteľmi sú zasa rôzne odrody hrušiek. Na jar sa objavujú nádory žltohnedej farby. V nich sa nachádzajú teleutospóry, ktoré pri daždivom počasí vytvárajú tečúcu mazľavú hmotu. Hrdza prezimuje v zhrubnutých častiach konárov borievok a na jar sa v týchto miestach objavia žltooranžové výrastky s výtrusmi, ktoré sa postupne uvoľňujú a infikujú hrušky.

Hrdza pred otvorením spór foto: Eva Šidová

Životný cyklus

Huba vytvára dva druhy rozmnožovacích buniek: teleutospóry a aecídiospóry. Na borievke sa vytvoria teleutospóry, ktoré infikujú hostiteľskú rastlinu – hrušku. Krátko po infikovaní hrušky sa na listoch tvoria aecídie, tento proces trvá približne štyri mesiace. Na hruškách choroba zostáva počas vegetácie a na jeseň sa cestou aecídiospór dostane opäť na borievku. Problémom hrdze hruškovej je zníženie asimilačnej plochy na listoch, čo zapríčiňuje menší prísun produktov fotosyntézy do listov, plodov a do celého stromu. Listy skôr opadávajú, drevo je nedostatočne vyzreté, preto sa ľahko poškodí.

PRÍZNAKY

Na hruške
Prvé príznaky hrdze na hruške sa prejavujú na vrchnej strane listov na začiatku leta vo forme jasne oranžových škvŕn (spermogónie). Vyskytujú sa aj na stopkách listov a pri silnom infekčnom tlaku aj na plodoch. Postupne počas leta hnednú a na spodnej strane listov vytvárajú výrastky, neskôr až malé zdureniny (aecídie). V životnom cykle hrdze na hruške vo forme mycélia sa hrdza nachádza aj v púčikoch. Hrdza hrušková sa šíri najmä v jarných mesiacoch počas daždivého počasia.

Na borievke
Vytvárajú sa pomarančové opuchy na konárikoch borievok. Výrastky rastú, neskôr pukajú a výtrusy z nich sa uvoľňujú do ovzdušia a infikujú listy hrušiek.


–>

OCHRANA PROTI HRDZE

Nepriama
Proti hrdzi hruškovej bojujeme predovšetkým nepriamo – vyhľadávaním chorých borievok. Ak borievka nie je extrémne napadnutá, mechanicky odstraňujeme a pálime napadnuté konáriky. Choré listy z hrušky ihneď po identifikácii odstránime a takisto spálime.

Priama
Proti hrdzi hruškovej sa priama chemická ochrana nevykonáva.
Ak hrušky ošetrujeme v jarných mesiacoch (pred kvitnutím, po odkvitnutí a ešte po dvoch týždňoch) proti chrastavitosti (prípravky: Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45 alebo Novozir MN 80), zasahujeme súčasne aj proti hrdzi hruškovej.

Text: Ing. Eva Šidová 
Foto: autorka, thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Anonym says:

    Prípravky sa už nerobia

    1. Anonym says:

      Neexistuje chemicka ochrana. Len palit napadnute listy na jesen. Tvrde hrcky na plodoch mozu mat 2 priciny. Nedostatok boru alebo virusove ochorenie.

  2. Andrea says:

    Čo urobiť s listami hrušky napadnutej hrdzoz hruškovou?

    1. Anonym says:

      spáliť

  3. Mariana Szaboová says:

    ani jeden prípravok sa už nevyrába prečo ho udávate

  4. Matúš Karásek says:

    Hrdza sa začína objavovať v tomto čase, ale zároveň začínajú praskať po dĺžke i plody

  5. EVA KRALOVA says:

    KED LISTY MAJU HRDZU CO TREBA SPRAVIT A KEDY plody ani uz nema chradne poradte mi prosim dakujem

  6. jbmgr.Ján Bartek says:

    dobrý deň, prosím o info kde zakúpim ochranné postreky proti hrdze hruškovej.dakujem

  7. Anna Magdziaková says:

    Dobrý deň.Prosím poraďte.Pri lupani a poleni hrušiek som nachádzala v ovoci drevnaté miesta podobajúce sa na tenký drevnatý količek, ktorý sa dal s nožom tvrdšie vyrezať.Tento jav sa nachádzal asi na jednej štvrtine ovocia.Neviem čo je to a ako tomu predchádzať.Ďakujem.Anna

    1. lubo says:

      Ak by sa v dužine vyskytla kamienkovitosť, môže to znamenať nedostatku bóru, preto počas vegetácie preventívne aplikujeme postrek 0,2-percentým roztokom bóraxu na listy.

      vid https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/zelenina-a-ovocie/daju-sa-u-nas-pestovat-azijske-hrusky-su-naozaj-take-zdrave

  8. Dano says:

    Neexistuje chemicka ochrana použil som všetky dostupne v tomto roku 2018 a nepomohlo nič!…len jeden postrek pomohol ale už sa nevyraba,do 2015?použival,som ho asi 8 rokov-(talent),hrušky boli čiste bez hrdze..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.