Pestujeme trvalky zo semien
Týmto pomerne jednoduchým spôsobom môžeme získať mnoho pekných a zaujímavých druhov. A budeme mať aj na rozdávanie svojim známym.
Galéria
Stačí si nakúpiť kvalitné a čerstvé osivo a mať k dispozícii voľnú hriadku. Celé to nezaberie ani príliš veľa času.
Výsevom semien si môžeme rozmnožiť viaceré druhy pestovateľsky nenáročných trvaliek. Jednotlivé druhy majú však niekedy odlišné požiadavky na termín výsevu, preto pozorne sledujme odporúčania. Atraktívnu prilbicu (Aconitum) či liatru (Liatris) si môžeme vysiať napríklad až na jeseň. Koncom jari a začiatkom leta si vysievame napríklad taričku (Aubrieta), ktorá krásne olemuje kvetinové záhony, zvončeky (Campanula), nevädzu (Centaurea cyanus), klinčeky (Dianthus), echinaceu (Echinacea), kokardu, známu aj ako gailardia (Gaillardia), kotúč (Eryngium), kuklík (Geum coccineum), ľaliovky (Hemerocallis), margaréty (Leucanthemum), lupíny (Lupinus), stračie nôžky (Delphinium) a pod. Výsevom rozmnožujeme druhy, ktoré si pri tomto spôsobe rozmnoženia zachovávajú pôvodné vlastnosti. Je ich celkom dosť. Uvedené druhy trvaliek si môžeme vysiať priamo do pripraveného záhona, prípadne do prázdneho pareniska, najneskôr začiatkom leta.
Ako hlboko vysievať
• Pravidlo hovorí, že semená treba zasypať takou vrstvou zeminy, ako sú samy hrubé.
• Jemnejšie semená sa nezasypávajú, len sa dobre pritlačia doskou k pôde. Ak by sme drobné semená zasypali hlboko do pôdy, klíčenie by bolo problematické, klíčky by zrejme odumreli.
• Ak by sme väčšie semená zasa vysiali plytko, rýchlo by zasychali a klíčky by uhynuli. Vysiate hriadky je dôležité pravidelne a rovnomerne zavlažovať.
• Plocha by mala byť stále mierne vlhká, nie zmáčaná. Sucho v spojení so slnečnou páľavou zastavuje klíčenie.
• Pri zavlažovaní dajme pozor, aby sme semená z pôdy nevyplavili, prípadne nepomiešali, ak sme vysievali na hriadku viacero druhov trvaliek.
• Z porastu priebežne odstraňujme burinu, tá by mladým trvalkám odoberala vlahu, živiny aj svetlo.
Pikírovanie
Keď sa vytvoria prvé dva páry pravých listov, trvalky je potrebné prepikírovať. Rastlinky opatrne pikírujeme do plastových zakoreňovačov a kvalitného záhradníckeho substrátu. Pikírujeme jednotlivo každú silnejšiu rastlinu, slabšie rastliny zoskupíme – aspoň tri spolu. Nezabúdame na zavlažovanie, je veľmi dôležité na rýchle zakorenenie. Zakoreňovače s rastlinami umiestnime na svetlé miesto, skôr do svetlého polotieňa, nikdy nie na priame slnko.
Neskôr po zakorenení môžeme rastlinky prihnojiť, ideálne vo forme listovej výživy. Vďaka tomu si vytvoria kvalitné korene a dostatok listov. Keď trvalky povyrastú, môžeme ich ďalej porozsádzať do plastových kontajnerov, prípadne skoro na jeseň aj priamo na vyhradené miesto v záhradnom záhone. Ak na jedno miesto vysádzame viacero kusov z jedného druhu, nezabudnime dodržať odporúčaný spon výsadby.
AKO NA TO
VYSIEVAME TRVALKY do záhradného záhona.
Príprava pôdy
Na svetlom mieste vytvoríme hriadku. Z plochy odstránime burinu, zvyšky koreňov a pôdu prekypríme.
Vyrovnanie
Pôda by mala byť kyprá s drobnohrudkovitou štruktúrou, mierne vlhká. Pomocou hrablí záhon dôkladne vyrovnáme.
Osivo
Na obaloch sú uvedené špecifiká výsevu jednotlivých druhov. Na zadnej strane obalov nájdeme aj informáciu o odporúčanej hĺbke výsevu.
Riadok
Na pripravenej hriadke si jednoducho pomocou prstov vyhĺbime riadok, do ktorého budeme vysievať. Môžeme použiť aj kolík.
Výsev
Osivo, v tomto prípade margarét, vysejeme nariedko do riadkov pomedzi prsty. Drobnejšie semená môžeme zmiešať s trochou jemného piesku.
Utlačenie
Pôdu dôkladne utlačíme a zalejeme. V zalievaní nie príliš silným prúdom vody pokračujeme aj v nasledujúcich dňoch.
Orlíček
Niektoré trvalky môžeme nechať rozšíriť samovýsevom – napr. v prípade orlíčkov. Nesmieme však rastlinám odstraňovať odkvitnuté kvety.
Zber
Mnohé semená si však z trvaliek musíme pozberať, uskladniť a následne vysiať do nádob. Samovýsevom by sme nové rastliny, napr. ponikleca, nezískali.
DOBRÉ RADY
Z výsevu si môžeme vypestovať väčšie množstvo sadeníc trvaliek. Preto je tento spôsob vhodný vtedy, ak potrebujeme do záhonov či záhrady vysadiť viac kusov. Získať týmto spôsobom trvalky nie je drahé, len trochu prácne. Výsledkom sú však obvykle kvalitné sadenice, ktoré sa rýchlo ujmú a v nasledujúcich rokoch bohato rozkvitnú.
Ideálne je mladé rastliny z výsevnej hriadky popresádzať do malých plastových zakoreňovačov a až do finálnej výsadby ich v nich nechať. Vytvoria kompaktný koreňový bal, spevnejú a po výsadbe sa rýchlejšie ujmú. A zaručene zakrátko aj rozkvitnú.
Ak by sme sadili na hriadky len malé rastlinky bez koreňového balu, trvalo by dlhšie, kým by sa v záhone zakorenili a spevnili.
náš tip
Mnohé druhy trvaliek si môžeme rozmnožiť aj delením trsov. Ideálne obdobie nastáva po odkvitnutí. Odstránime odkvitnuté kvety so stonkami, vezmeme ostrý rýľ a staršiu rastlinu rozdelíme na niekoľko častí. Tie potom porozsádzame na vybrané miesta a do pripravenej pôdy. Teraz takto môžeme rozmnožiť všetky trvalky, ktoré kvitli na jar. Nezabudnime, že rozsadené rastliny bude potrebné počas celého leta zalievať, inak bude proces zakoreňovania výrazne obmedzený.
Text, realizácia a foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2018
Komentáre