Smútivky

Aj vás obťažujú nepríjemné mušky z izbových rastlín? Viete, ako sa ich zbavíte?

Malý a rýchlo sa množiaci hmyz znepríjemňuje život v mnohých domácnostiach. Malým muškám, ktoré poletujú nad pôdou izbových rastlín, sa hovorí aj plesňové mušky či smútivky. Je to preto, že ich priťahuje vlhká pôda a rozpadávajúce sa zvyšky rastlín. Ako sa ich zbavíte?

Najčastejšie si všimnete premnoženie tohto otravného hmyzu, keď to preženiete so zálievkou alebo niektorá z rastlín či jej časti odhnívajú. Horšie je, že ak je týchto mušiek veľa, ľahko a veľmi rýchlo sa množia ďalej. Už nie sú len na pôde izbových rastlín, ale poletujú kade-tade, hľadajú zvyšky sladkých nápojov, jedál, potravín.

Ako sa množia?

Vajíčka kladú priamo do pôdy izbových rastlín. Z nich sa vyvinú larvy, ktoré sa živia plesňami a zvyškami rozložených rastlín v pôde. Majú lesklú čiernu hlavičku a predĺžené belavé až priehľadné telo. Často však napádajú korene, rastliny potom vädnú.

Situáciu riešte už pri prvom výskyte

Hneď, ako si všimnete prvé mušky v kvetináčoch izbových rastlín, je čas konať. Postrek dospelých mušiek je len krátkodobou nápravou. Kľúčom k riešeniu problému je vytvorenie prostredia, v ktorom sa nepríjemnému hmyzu nedarí. Skontrolujte, či rastliny nemajú ťažkú hustú pôdu. Ak áno, presaďte ich do vzdušnejšej s drenážou. Vždy medzi zalievaním nechajte pôdu preschnúť. Nie tak, že rastlina začne vädnúť, ale tak, aby pôda nebola stále vlhká. Vajcia a larvy totiž v suchej pôde zvyčajne odumierajú. Nezabudnite vylievať prebytočnú vodu, ktorá sa hromadí v miskách pod črepníkmi.

Lepové pasce na smútivky
Zdroj: istock.com

Lepové pasce

Ak preschnutie pôdy nepomáha, vyskúšajte lepové pasce, ktoré nájdete v e-shopoch a záhradníckych predajniach. Použitie je jednoduché: umiestnite pasce do blízkosti rastlín, zvyčajne sa vkladajú priamo do kvetináča. Zachytia dospelé mušky, čím zároveň znížite počet vajíčok v pôde. Dávajte pozor, aby ste sa lepovým papierom nedotkli listov alebo kvetov rastlín. Keď sa pasce pokryjú muškami, vymeňte ich za nové.

Náš tip:

Plesňové mušky si najčastejšie v interiéroch všimneme na jeseň. Môžeme si ich preniesť aj zvonku rastlinami, ktoré prenášame dovnútra. Preto ich vopred dobre skontrolujte, či neobsahujú hmyz. Aj nové rastliny ešte pred zakúpením preskúmajte, aby ste si zbytočne domov nepreniesli zamorenie. Pri výsadbe alebo presádzaní použite sterilnú zmes, pretože larvy a kukly si môžete priniesť aj v pôde. Existujú tiež hnojivá, ktoré obmedzujú množstvo smútiviek.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

  1. Jozef says:

    Ja ich občas postriekam rozprašovačom/striečkou/ s vodou pridaním kvapky decisu.Rastlinám to neuškodí, a mušky pokapú.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje