Najkrajšie kvitnúce stromy, ktoré sa menia podľa ročných období a skrášlia každú záhradu i dvor

Najkrajšie kvitnúce stromy v záhrade
Zdroj: iStock

Jarné úpravy záhrady a dvora nie sú len o tom, aké letničky či trvalky tam vysadíme. Súčasťou týchto príjemných plánov môžu byť aj stromy. Stromy sú nádherné, keď kvitnú, pôsobivé sú však aj na jeseň i v zime – dotvoria kulisu vášho bývania. Vybrali sme pre vás najkrajšie kvitnúce stromy, ktoré sa menia podľa ročných období a vždy sú nádherné.

Judášovec (Cercis)

Judášovec je známy svojou klasickou krásou, hovorí sa mu tiež „Judášov strom“ (na takomto strome sa údajne obesil Judáš podľa biblickej legendy). Legenda hovorí, že kvety boli pôvodne biele, ale od hanby sčervenali, respektíve zružoveli.

Kvety sa rozvíjajú na jar ešte pred listami a tvoria zhluky pozdĺž konárov. V polovici leta ich vystriedajú hnedé struky podobné hrachu, ktoré vydržia cez zimu. Málokto však vie, že nádherné kvety judášovca sú aj jedlé a nabité vitamínom C!

Judášovec je tiež veľmi univerzálny strom. Funguje na ulici, na priedomí, na dvore, v záhrade, ale aj v parkoch či lesoparkoch. Uprednostňuje vlhkú, bohatú pôdu a čiastočný tieň.

Judášovec
Judášovec Zdroj: iStock

Drieň

Drieň nájdete v rôznych odrodách. U nás je známy najmä Cornus canadensis, ktorého bohaté kvety kvitnú na bielo. Iné druhy kvitnú na krémovo či ružovo. V závislosti od odrody na jeseň vytvárajú bobule, ktoré sú zvyčajne červené, niekedy sivé alebo čierne. Hovoríme im drienky. Listy sa tiež zvyčajne sfarbia do krásneho hlbokého odtieňa červenej.

Strom je nenáročný na starostlivosť, ale počas teplejších mesiacov uprednostňuje vlhkú a bohatú pôdu a čiastočný tieň.

Drieň Cornus canadensis
Drieň Zdroj: iStock

Magnólia

Magnólia (predovšetkým Magnolia x soulangeana) vás očarí na prvý dojem. Upúta pozornosť každého v okolí a váš dom zmení na nádherné miesto – ako z rozprávky. Tieto stromy každú jar priam vybuchujú veľkými 8- až 10-centimetrovými ružovými kvetmi. Magnóliu môžete pestovať ako ker, ale aj ako strom, v závislosti od množstva priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Doprajte jej polotieň a hlinitú pôdu. Na jar strom chráňte pred neskorým mrazom, aby nezmrzli novovzniknuté púčiky.

Magnólia Magnolia x soulangeana
Magnólia Zdroj: iStock

Čerešne

Čerešne sú asi najznámejšie na jar kvitnúce stromy. Môžete si vybrať z množstva ovocných i okrasných odrôd – nádherné kvety majú všetky. Okrasné čerešne uctievajú v Japonsku.

Z okrasných druhov sú dobrou voľbou Kwanzan (Prunus serrulate ‘Kanzan’) a Yoshino (Prunus x yedoensis). Existujú aj „plačúce“ čerešne, ako je Prunus subhirtella ‘Pendula’, známe kaskádovými kvetmi.

Myslite na to, že väčšina čerešní je krehká a silný vietor ich môže poškodiť. Vysaďte ich na chránené miesto.

Čerešňa Prunus Yedoensis
Čerešňa Yoshino Zdroj: iStock

Hloh jednosemenný

Ak nemáte čas, možnosti či chuť špeciálne sa starať o stromy na vašom dvore alebo v záhrade, a predsa len chcete kvitnúcu ozdobu, zvoľte si hloh jednosemenný (Crataegus monogyna). Hlohy kvitnú na jar množstvom bielych kvetov, v lete majú krásne tmavozelené lístie a na jeseň sa objavujú malé červené bobule. Hloh je navyše odolný voči mnohým chorobám.

Hloch jednosemenný
Hloch jednosemenný Zdroj: iStock

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.