Problém s katalpou: Holé konáre a pučanie na kmeni

Problém s katalpou: Holé konáre a pučanie na kmeni

Už štvrtý rok máme vysadenú katalpu. Vždy po zime nasadila nové listy. Tento rok však zostali konáre holé a drevina začala pučať na kmeni. Puklina sa posúva smerom hore medzi konáre. Čo to mohlo spôsobiť? (Kristína, Komárno)

Katalpa patrí medzi neskoro pučiace dreviny, preto je vždy potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou. Neuvádzate, aký kultivar pestujete, prípadne, či ste drevinu skoro na jar rezali. Ak napríklad máte veľmi obľúbený kultivar Nana, pučiace výhonky z kmeňa treba odstrániť. Ponechať treba len tie v korune a dúfať, že sa rastlina zazelená. Neskôr môžete, samozrejme, všetky suché výhonky ostrihať. Dôležité je pestovať drevinu na slnečnom mieste – v polotieni a tieni je veľmi náchylná na problémy a jej životnosť nebude vysoká.

Dobré je všímať si počas sezóny zdravotný stav dreviny, napríklad výskyt múčnatky alebo neobvyklé opadávanie listov či odumieranie výhonkov. Často sa to v návale iných povinností prehliada, a pritom to môže drevinu natoľko oslabovať, že začne chradnúť. Preto tieto problémy treba bez odkladania riešiť. Tiež je dôležité pestovať katalpu v hlbšej pôde, kde vytvorí kvalitný koreňový systém. Ak je pôda nekvalitná a štrkovitá, darí sa jej horšie a jej životnosť je obmedzená. Odporúčam hlavne zabezpečiť jej dostatok slnka (prerezať okolité dreviny), skôr suchšiu ako trvale vlhkú pôdu. V prípade mladších jedincov je prínosné aj každoročné jarné prihnojenie. Niekedy postačí do okolia dreviny zapracovať kvalitný kompost.

ODPOVEDAL: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje