orgovan

Kedy strihať orgován

V záhrade máme orgovány vysoké asi 2 m, ale už nechceme, aby rástli vyššie. Kedy ich treba strihať? Zuzana K.

Staršie, intenzívne kvitnúce rastliny treba rezať zásadne až po odkvitnutí. Suché súkvetia sa odrežú až po prvé rozkonárenie konárov. Čím je rez hlbší, teda čím viac z rastliny odrežeme, tým viac sa vytvorí nových výhonkov, zvýši sa množstvo a veľkosť súkvetí.

Prekážajúce (zahusťujúce, krížom rastúce, tenké, suché, polámané) konáriky treba odrezať tesne pri pôde alebo skrátiť hlboko až na kostrové konáre. Mladé, dostatočne silné výhonky s veľkými vrcholovými púčikmi je dobré zachovať – vyrastú z nich súkvetia; bočné púčiky sú menšie, vyrastú z nich listy.

Prečítajte si tiež:

Ako si v záhrade vypestovať krásny orgován

Rezné rany s priemerom viac ako 2 cm treba zatrieť stromovým balzamom alebo štepárskym voskom. Výchovný rez mladých rastlín sa robí začiatkom marca, počas miernej zimy už vo februári. Udržiavací rez – presvetlenie korunky – sa robí v predjarí.

Nerobí sa každý rok, ale podľa potreby, aby sa tvorilo mladé drevo. Prerastené staršie kry a stromčeky, ktoré sú zospodu holé a riedke, možno radikálne skrátiť o 1/2 až 2/3 do starého dreva. Staré kry veľmi dobre znášajú hlboké zmladenie. Konáre zrežeme vo výške 30 cm nad pôdou. Každý väčší zásah do koruny však spôsobí, že orgován ďalšie dva roky nekvitne.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje