Ako docieliť husté trsy georgín

image 37201 25 v1

Neviem docieliť husté trsy georgín ako v katalógoch. Rastliny sú riedke, kde-tu kvet. Možno je už neskoro, ale predsa by som chcela ešte niečo vyskúšať, aby som sa počas jesene mohla tešiť z pekne kvitnúcich trsov. (Eva J., Báb)

To, čo máte možnosť vidieť v katalógoch a knihách, sú neraz umelo upravené obrázky rastlín, aby prilákali zákazníkov. Bohato zakvitnuté georgíny však vypestovať môžete, ak máte záhradu v teplejšej oblasti. Nie je to nič zložité. Už na začiatku vegetácie treba hlavné výhony zaštipnúť – rastlina sa rozkonári, to môžete pokojne ešte raz zopakovať. Stačí 5 až 6 silných výhonov. Rastliny výdatne zavlažujte (sucho brzdí tvorbu kvetov) a takisto prihnojujte raz týždenne vo forme zálievky hnojivom na kvitnúce záhradné rastliny alebo cibuľoviny. Sústavne odstraňujte odkvitnuté kvety – rastliny budú tvoriť nové. Ak náhodou hrozia nižšie teploty, na noc zakryte trsy bielou netkanou textíliou. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Hana Szabóová says:

    Georgíny kvitnú od júla do prvých do mrazov, t.j. v tomto období už georgíny dokvitli. Sú teplomilné, pôvodom z Mexika – mínusové aj nízke +teploty im škodia. Všeobecne im vyhovuje slnečné stanovište, chránené pred vetrom, výživná, záhradná pôda, bohatá na humus, nie príliš mokrá, ani suchá. O tomto čase – po prvých mrazoch treba stonky zrezať vo výške asi 10 – 15 cm nad pôdou, hľuzy opatrne vykopať rýľom. Očistiť ich od pôdy, poškodené vyhodiť, roztriediť podľa veľkosti a zdravotného stavu, nechať ich v jednej vrstve oschnúť. Zaschnuté uložiť do debničky s pieskom, rašelinou . Skladovať pri teplote +4 až +6°C. Budúci záhon na jeseň porýľovať, zároveň zapracovať kompost (na 1m2 cca 20 – 30 kg). Pred sadením trs s hľuzami rozobrať tak, aby na každom oddelku zostala časť koreňového kŕčika. Hľuzy vysadiť až na jar začiatkom mája. Vzdialenosť závisí od odrody – vyššie na vzdialenosť 60 X 120cm, nízke 20 – 40 X 60 cm. Hĺbka výsadby asi 10 – 15 cm. Plytká aj hlboká výsadba spomaľuje rast a nástup kvitnutia. Každá hľuza by mala mať časť koreňového kŕčika s rastovými púčikmi. Počas vegetácie kypriť, počas sucha intenzívne zavlažovať, odburiňovať a prihnojiť špeciálnym hnojivom na podporu kvitnutia . Do jednej jamky vložte 2 – 3 hľuzy a trsy budú hustejšie a záhon bude hýriť farbami do neskorej jesene.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.