Ako docieliť husté trsy georgín
Neviem docieliť husté trsy georgín ako v katalógoch. Rastliny sú riedke, kde-tu kvet. Možno je už neskoro, ale predsa by som chcela ešte niečo vyskúšať, aby som sa počas jesene mohla tešiť z pekne kvitnúcich trsov. (Eva J., Báb)
To, čo máte možnosť vidieť v katalógoch a knihách, sú neraz umelo upravené obrázky rastlín, aby prilákali zákazníkov. Bohato zakvitnuté georgíny však vypestovať môžete, ak máte záhradu v teplejšej oblasti. Nie je to nič zložité. Už na začiatku vegetácie treba hlavné výhony zaštipnúť – rastlina sa rozkonári, to môžete pokojne ešte raz zopakovať. Stačí 5 až 6 silných výhonov. Rastliny výdatne zavlažujte (sucho brzdí tvorbu kvetov) a takisto prihnojujte raz týždenne vo forme zálievky hnojivom na kvitnúce záhradné rastliny alebo cibuľoviny. Sústavne odstraňujte odkvitnuté kvety – rastliny budú tvoriť nové. Ak náhodou hrozia nižšie teploty, na noc zakryte trsy bielou netkanou textíliou.
Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Georgíny kvitnú od júla do prvých do mrazov, t.j. v tomto období už georgíny dokvitli. Sú teplomilné, pôvodom z Mexika – mínusové aj nízke +teploty im škodia. Všeobecne im vyhovuje slnečné stanovište, chránené pred vetrom, výživná, záhradná pôda, bohatá na humus, nie príliš mokrá, ani suchá. O tomto čase – po prvých mrazoch treba stonky zrezať vo výške asi 10 – 15 cm nad pôdou, hľuzy opatrne vykopať rýľom. Očistiť ich od pôdy, poškodené vyhodiť, roztriediť podľa veľkosti a zdravotného stavu, nechať ich v jednej vrstve oschnúť. Zaschnuté uložiť do debničky s pieskom, rašelinou . Skladovať pri teplote +4 až +6°C. Budúci záhon na jeseň porýľovať, zároveň zapracovať kompost (na 1m2 cca 20 – 30 kg). Pred sadením trs s hľuzami rozobrať tak, aby na každom oddelku zostala časť koreňového kŕčika. Hľuzy vysadiť až na jar začiatkom mája. Vzdialenosť závisí od odrody – vyššie na vzdialenosť 60 X 120cm, nízke 20 – 40 X 60 cm. Hĺbka výsadby asi 10 – 15 cm. Plytká aj hlboká výsadba spomaľuje rast a nástup kvitnutia. Každá hľuza by mala mať časť koreňového kŕčika s rastovými púčikmi. Počas vegetácie kypriť, počas sucha intenzívne zavlažovať, odburiňovať a prihnojiť špeciálnym hnojivom na podporu kvitnutia . Do jednej jamky vložte 2 – 3 hľuzy a trsy budú hustejšie a záhon bude hýriť farbami do neskorej jesene.