Ako a kedy rozmnožiť georgíny

Ako a kedy rozmnožiť georgíny

Počula som, že georgíny sa dajú rozmnožiť aj z odrezkov, ktoré vyrastú z narýchlených hľúz. Ako pri tom postupovať a kedy je správny čas na túto činnosť? (Mária V., Pezinok)

Najpríhodnejší čas je práve teraz v marci. Zdravé prezimované hľuzy (lepšie sú menšie aj so zdravým očkom) vysaďte do stredne veľkých črepníkov. Výsadby zalejte, umiestnite na svetlé a teplé miesto. Zakrátko začnú hľuzy vyháňať zelené výhonky. Počkajte, kým vyrastú a spevnejú. Na túto činnosť je ideálny skleník – svetlo totiž musí prichádzať k rastline rovnomerne zo všetkých strán. Ak sú výhonky pevné a vysoké asi 30 cm, opatrne ich odrežte ostrým nožom, odstráňte spodné listy, konce najprv pichnite do práškového stimulátora a až potom do substrátu určeného na rozmnožovanie. V teple a vlhku (opäť najlepšie v skleníku) sa rýchlo zakorenia. V polovici mája ich povysádzajte na záhony. Je možné, že tieto georgíny vám prinesú aj prvé kvety.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto:isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.