Ako a kedy rozmnožiť georgíny

Ako a kedy rozmnožiť georgíny

Počula som, že georgíny sa dajú rozmnožiť aj z odrezkov, ktoré vyrastú z narýchlených hľúz. Ako pri tom postupovať a kedy je správny čas na túto činnosť? (Mária V., Pezinok)

Najpríhodnejší čas je práve teraz v marci. Zdravé prezimované hľuzy (lepšie sú menšie aj so zdravým očkom) vysaďte do stredne veľkých črepníkov. Výsadby zalejte, umiestnite na svetlé a teplé miesto. Zakrátko začnú hľuzy vyháňať zelené výhonky. Počkajte, kým vyrastú a spevnejú. Na túto činnosť je ideálny skleník – svetlo totiž musí prichádzať k rastline rovnomerne zo všetkých strán. Ak sú výhonky pevné a vysoké asi 30 cm, opatrne ich odrežte ostrým nožom, odstráňte spodné listy, konce najprv pichnite do práškového stimulátora a až potom do substrátu určeného na rozmnožovanie. V teple a vlhku (opäť najlepšie v skleníku) sa rýchlo zakorenia. V polovici mája ich povysádzajte na záhony. Je možné, že tieto georgíny vám prinesú aj prvé kvety.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto:isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje