Triky s georgínami: Ako docieliť ich plnú krásu?

image 43736 25 v1

Páčia sa mi georgíny. V predchádzajúcich rokoch som si ich vysadila do záhrady, ale veľmi nekvitli. Na výstavách vídam bohato rozkonárené a krásne zakvitnuté rastliny. Ako to docieliť? (Mária J., Bratislava)

V prvom rade doprajte georgínam dostatok vlahy – výdatne a každý druhý deň. Pôda, v ktorej rastú, však musí aj preschnúť. Okolo rastlín ešte pred letom nasypte hrubšiu vrstvu kompostu, okrem toho odporúčam aj hnojivú zálievku – ideálne 1-krát za 2 týždne.

Vhodné je hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Veľkosť a množstvo kvetov ovplyvníte hlavne pravidelným vyštipovaním. Ak chcete mať množstvo menších kvetov, najdlhšie hlavné výhonky vždy včas zaštipnite tesne nad miestom, odkiaľ vyrastajú listy. Naopak, ak túžite po väčších kvetoch, treba vyštipnúť bočné púčiky, pokiaľ možno všetky. Inak sú georgíny pestovateľsky nenáročné rastliny. A nezabudnite kvety georgín pravidelne rezať aj do vázy – možno vás to prekvapí, ale aj tým podporíte tvorbu nových kvetov.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.