Jeden z najviac znečistených predmetov v domácnosti: Naučte sa, ako jednoducho vyčistiť kefu na vlasy

Špinavá kefa
Zdroj: istock.com

Každá pomôcka, ktorú používame denne, potrebuje aj údržbu a čistenie. Paradoxne, jedným z najviac znečistených predmetov v domácnostiach je kefa alebo hrebeň na vlasy. I keď o vlasy sa zvyčajne staráme príkladne, s týmito každodennými pomocníkmi je to už horšie. Viete, ako jednoducho a rýchlo vyčistiť kefy na vlasy?

V priebehu času sa v kefách a hrebeňoch viditeľne nahromadia nečistoty, vypadnuté vlasy, zvyšky produktov – tužidiel, lakov, farby a tiež odumretá koža. Ak si nepamätáte, kedy ste naposledy umývali kefy na vlasy, je najvyšší čas na očistu. Existuje niekoľko metód.

Čistenie kefy na vlasy
Zdroj: istock.com

Ako čistiť kefu na vlasy metódou hĺbkového čistenia

1. Odstráňte prebytočné vlasy

Najskôr z kefy odstráňte všetky nahromadené vlasy. Pomôžte si hrebeňom s riedkymi zubami, ktorým prečešte štetiny kefy a uvoľnite vlasy. Ak ich je priveľa alebo sú extrémne zamotané, pomôžte si nožnicami.

2. Umyte v umývačke alebo v miske s vodou

Plastovú kefu i hrebeň môžete umyť priamo v umývačke riadu v hornom koši. Nepoužívajte však vysokú teplotu, aby sa plast neroztavil. Jemné hrebene a kefy, ktoré majú štetiny, respektíve nie sú z pevného plastu, čistite radšej ručne. Rovnako aj veľmi znečistené pomôcky.

Naplňte drez alebo misku horúcou vodou a pridajte trochu šampónu alebo umývacieho prostriedku spolu s kvapkou bieleho octu. Kefy nechajte aspoň hodinu odstáť vo vode a potom ich vydrhnite starou, ale čistou zubnou kefkou. Tak sa zbavíte prípadných nánosov. Neponárajte do vody drevené kefy alebo prírodné štetiny, pretože ich voda poškodí a zníži ich životnosť. V týchto prípadoch použite metódu so sódou bikarbónou uvedenú nižšie.

3. Opláchnite a osušte

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOpláchnite kefu čistou vodou a nechajte ju cez noc vysušiť štetinami nadol, aby prebytočná voda mohla odtiecť.

Potrebujete ušetriť čas?

Najjednoduchší spôsob čistenia hrebeňov a kief je osprchovať ich. Na čistenie použite šampón, ktorý zvyčajne používate na vlasy. Po napenení kefu opláchnite čistou vodou, osušte ju uterákom a nechajte ju cez noc vyschnúť štetinami nadol.

Kefa na vlasy
Zdroj: istock.com

Ďalšie triky na čistenie kefy na vlasy

K čistej kefe vám pomôžu aj jednoduché prísady, ktoré máte doma – predovšetkým ocot a sóda bikarbóna.

Ako čistiť kefu pomocou sódy bikarbóny?

Roztok vytvoríte jednoducho – do šálky vody pridáte jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Použite starú čistú zubnú kefku, namáčajte ju do roztoku a postupne vyčistite všetky štetiny na kefe. Opláchnite vodou a nechajte cez noc sušiť.

Ako čistiť kefu pomocou octu?

V miske zmiešajte rovnaké diely octu a teplej vody. Kefu v nej nechajte zhruba 10 minút máčať. Štetiny premeľte medzi prstami alebo vydrhnite zubnou kefkou a opláchnite čerstvou vodou. Kefu nechajte cez noc uschnúť.

Sabína Zavarská
Foto:  istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.