Ako najrýchlejšie a bez zvyškov odstránite etikety zo sklenených nádob?

domáce zaváraniny
Zdroj: istock.com

Množstvo výrobkov v predajniach potravín i v drogérii je balených v rôzne tvarovaných sklených nádobách. Či už spomenieme džemy, medy, oleje a zaváraniny – nádoby sú tvarovo zaujímavé a vyhodiť je ich určite škoda. Niekedy je však ťažké odstrániť etiketu, ktorá je nalepená na veľkej časti pohára, a to veľmi dôsledne. Poznáte trik, ako ju najjednoduchšie odstránite?

Namiesto toho, aby ste nalepené etikety z výrobkov odstraňovali dlhý čas pod prúdom tečúcej vody a ničili si nechty, existuje jednoduchá finta. Stačí vám jedna jediná ingrediencia.

Do umývačky radšej nie

Nečakajte, že keď sklený pohár s etiketou dáte do umývačky, tá sa v nej odlepí. Ak, tak len čiastočne a týmto riešením sa určite nepoteší ani filter umývačky a odtok. Omnoho lepším riešením je čistý lieh, izopropylalkohol, ktorý je v prvom rade známy ako výborný dezinfekčný prostriedok. Okrem toho má však aj iné schopnosti. Patrí k nim tiež jednoduché odstránenie nalepených etikiet, a to bez zvyškov.

domáce zaváraniny
Zdroj: istock.com

Ako si vyrobíte domáci prípravok na odlepovanie etikiet?

Alkohol nalejte do širokej, ale plytkej nádoby. Položte do nej sklenú nádobu, z ktorej chcete odstrániť etiketu, štítkom nadol. Nádobu nechajte namočenú aspoň 10 minút, môžete aj dlhšie – napríklad počas večere, nákupu či prechádzky.

Potom nádobu stačí len vybrať – štítok by sa mal prakticky hneď sám uvoľniť. Ak máte tú česť s veľmi tvrdohlavou etiketou, vložte nádobu späť do alkoholu a nechajte ju ešte hodinu odležať. Potom ju skúste znova odstrániť.

Potrebujete urýchliť odlepovanie? Pôsobenie alkoholu zintenzívnite pomocou kefy s tuhými štetinami. Takto odstránite aj prípadné zvyšky. Dobre funguje tiež pár kvapiek citrónového éterického oleja.

Štítok sa odlepil, ale zostalo trochu lepidla? Vydrhnete ho pomocou špongie – ponorte ju do liehu a pohár dočistite. Lepidlo sa prakticky okamžite rozpustí.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNakoniec vložte poháre do umývačky riadu a spustite cyklus. Nemusíte ho umývať samostatne, ale pokojne s ostatnými riadmi.

Keď sú etikety z nádob preč, môžete ich použiť na domáce džemy, salsu, špagetovú omáčku, jahodové pyré, domáci ochutený ocot či olej, vývar, čipsy, keksíky, slnečnicové semiačka, orechy, a tiež na múky, cukor, ryžu, domáce kozmetické výrobky – čokoľvek, čo vám napadne.

skladovanie potravín v pohároch
Zdroj: istock.com

Prečo by ste mali odstraňovať štítky a opakovane používať nádoby?

Okrem toho, že takto ušetríte peniaze, prispejete k znižovaniu odpadu. Opätovné použitie nádob je jednoznačný a priamy spôsob, ako ich nevyhadzovať do odpadu. Navyše, sklo je materiál, ktorý sa dá ľahko a dobre recyklovať. Keď odstránite štítky z nádob, ľahšie uvidíte, čo je vo vnútri. Takýto spôsob skladovania sypkých a tekutých surovín má praktický, ale aj estetický význam. Sklené nádoby si veľmi ľahko dozdobíte špagátom, vlastnoručne vyrobenými visačkami a budete mať veľmi originálneho praktického pomocníka.

domáce zaváraniny
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Ja to robím tak, že etiketu zoškrabem nožíkom nie celkom do čista-môžu ostať zbtky (smáchy)zoškrabanej etikety, namočím handričku do riedila na farby (riedidlo 6006) a takto namočenou handričkou zotriem do čista zbytky etikety, že je pohár čistý a v umývačke, alebo v horúcej vode pohár vyumývam. Pred použitím aj tak pohár ešte raz umývam, takže pohár znovu použijem podlá potreby.

  2. eturcanova says:

    Môj x-krát overený postup: Ak je to možné, odstránim vrchnú vrstvu etikety (strhnutím nasucho alebo po namočení, záleží na druhu etikety), streknite na lepidlo etikety WD-40 a po 10 sekundách zotrite odličovacím tampónom alebo vatou. Pár razy pošuchnete a etiketa jez stopy odstránená.

  3. Ja zase používam na odstránenie etikiet obyčajný olej na varenie. Môže byť aj použitý napr. z vyprážania. Následne mastnotu odstánim sódou (mletá sóda bicarbona na pranie alebo pečenie).

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.