domáce zaváraniny
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Ako najrýchlejšie a bez zvyškov odstránite etikety zo sklenených nádob?

Množstvo výrobkov v predajniach potravín i v drogérii je balených v rôzne tvarovaných sklených nádobách. Či už spomenieme džemy, medy, oleje a zaváraniny – nádoby sú tvarovo zaujímavé a vyhodiť je ich určite škoda. Niekedy je však ťažké odstrániť etiketu, ktorá je nalepená na veľkej časti pohára, a to veľmi dôsledne. Poznáte trik, ako ju najjednoduchšie odstránite?

Galéria

domáce zaváraniny
domáce zaváraniny
domáce zaváraniny
skladovanie potravín v pohároch
nákup závaranín

Namiesto toho, aby ste nalepené etikety z výrobkov odstraňovali dlhý čas pod prúdom tečúcej vody a ničili si nechty, existuje jednoduchá finta. Stačí vám jedna jediná ingrediencia.

Do umývačky radšej nie

Nečakajte, že keď sklený pohár s etiketou dáte do umývačky, tá sa v nej odlepí. Ak, tak len čiastočne a týmto riešením sa určite nepoteší ani filter umývačky a odtok. Omnoho lepším riešením je čistý lieh, izopropylalkohol, ktorý je v prvom rade známy ako výborný dezinfekčný prostriedok. Okrem toho má však aj iné schopnosti. Patrí k nim tiež jednoduché odstránenie nalepených etikiet, a to bez zvyškov.

domáce zaváraniny
Zdroj: istock.com

Ako si vyrobíte domáci prípravok na odlepovanie etikiet?

Alkohol nalejte do širokej, ale plytkej nádoby. Položte do nej sklenú nádobu, z ktorej chcete odstrániť etiketu, štítkom nadol. Nádobu nechajte namočenú aspoň 10 minút, môžete aj dlhšie – napríklad počas večere, nákupu či prechádzky.

Potom nádobu stačí len vybrať – štítok by sa mal prakticky hneď sám uvoľniť. Ak máte tú česť s veľmi tvrdohlavou etiketou, vložte nádobu späť do alkoholu a nechajte ju ešte hodinu odležať. Potom ju skúste znova odstrániť.

Potrebujete urýchliť odlepovanie? Pôsobenie alkoholu zintenzívnite pomocou kefy s tuhými štetinami. Takto odstránite aj prípadné zvyšky. Dobre funguje tiež pár kvapiek citrónového éterického oleja.

Štítok sa odlepil, ale zostalo trochu lepidla? Vydrhnete ho pomocou špongie – ponorte ju do liehu a pohár dočistite. Lepidlo sa prakticky okamžite rozpustí.

Nakoniec vložte poháre do umývačky riadu a spustite cyklus. Nemusíte ho umývať samostatne, ale pokojne s ostatnými riadmi.

Keď sú etikety z nádob preč, môžete ich použiť na domáce džemy, salsu, špagetovú omáčku, jahodové pyré, domáci ochutený ocot či olej, vývar, čipsy, keksíky, slnečnicové semiačka, orechy, a tiež na múky, cukor, ryžu, domáce kozmetické výrobky – čokoľvek, čo vám napadne.

skladovanie potravín v pohároch
Zdroj: istock.com

Prečo by ste mali odstraňovať štítky a opakovane používať nádoby?

Okrem toho, že takto ušetríte peniaze, prispejete k znižovaniu odpadu. Opätovné použitie nádob je jednoznačný a priamy spôsob, ako ich nevyhadzovať do odpadu. Navyše, sklo je materiál, ktorý sa dá ľahko a dobre recyklovať. Keď odstránite štítky z nádob, ľahšie uvidíte, čo je vo vnútri. Takýto spôsob skladovania sypkých a tekutých surovín má praktický, ale aj estetický význam. Sklené nádoby si veľmi ľahko dozdobíte špagátom, vlastnoručne vyrobenými visačkami a budete mať veľmi originálneho praktického pomocníka.

domáce zaváraniny
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Jozef says:

    Ja to robím tak, že etiketu zoškrabem nožíkom nie celkom do čista-môžu ostať zbtky (smáchy)zoškrabanej etikety, namočím handričku do riedila na farby (riedidlo 6006) a takto namočenou handričkou zotriem do čista zbytky etikety, že je pohár čistý a v umývačke, alebo v horúcej vode pohár vyumývam. Pred použitím aj tak pohár ešte raz umývam, takže pohár znovu použijem podlá potreby.

  2. eturcanova says:

    Môj x-krát overený postup: Ak je to možné, odstránim vrchnú vrstvu etikety (strhnutím nasucho alebo po namočení, záleží na druhu etikety), streknite na lepidlo etikety WD-40 a po 10 sekundách zotrite odličovacím tampónom alebo vatou. Pár razy pošuchnete a etiketa jez stopy odstránená.

  3. Eva says:

    Ja zase používam na odstránenie etikiet obyčajný olej na varenie. Môže byť aj použitý napr. z vyprážania. Následne mastnotu odstánim sódou (mletá sóda bicarbona na pranie alebo pečenie).

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.