Prasa namiesto psa? Ktoré druhy sú vhodné aj do bytu?
Galéria (9)

Prasa namiesto psa? Ktoré druhy sú vhodné aj do bytu?

Zvieratá, ktoré odjakživa slúžili len na konzum, ľudia povyšujú na rozmaznávaných miláčikov. Dnes už nie je úplnou raritou stretnúť dievčinu, ktorá „venčí“ malé, chutné chrochtajúce prasiatko. Kde sa vzalo?

Galéria

Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?
Prasa namiesto psa?

Uznajte, že chovať v byte alebo sa dokonca maznať s 250- až 300-kilovým prasaťom je možné len ťažko. Preto bolo treba nájsť také prasiatka, ktoré by spĺňali, nielen za mlada, ale po celý svoj život predstavu malého domáceho miláčika. Keď sa hľadá, všetko sa nájde. Do Ameriky, ale aj do Európy sa začali dovážať malé plemená prasiatok z rôznych kútov sveta. Umelo sa vyšľachtili aj mini prasiatka s hmotnosťou 15 až 20 kg, ktoré boli spočiatku určené len na laboratórne lekárske účely. Aj o tieto je však medzi chovateľmi prasiat veľký záujem, lebo sa svojou veľkosťou približujú k milým domácim „plyšovým hračkám“.

Cena niektorých z nich sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia vyšplhala až na 37-tisíc dolárov.

Vietnamské zvislobruché prasa chované na mäso. Foto: isifa/Shutterstock

VIETNAMSKÉ PRASIATKA

Prasiatko „Í“ je najčastejšie „nezušľachtené“ plemeno prasiat vo Vietname. Hoci ho zaraďujeme medzi malé plemená, svojimi 90 kg je na ich vyššom hmotnostnom okraji.

Mong Cai pochádza zo severného Vietnamu a je o niečo väčšie a chlpatejšie ako prasiatko „Í“.

Heo Mai je prasiatko tiež nazývané prírodné vietnamské prasa, ktorého hmotnosť je 41 – 45 kg.

Co je bežné vietnamské plemeno do hmotnosti 41 kg. Má kratšie telo a jeho chrbát je menej preliačený.

Vietnamské zvislobruché prasa má výrazne objemné brucho, vyznačuje sa neobvykle vysokou plodnosťou. Hmotnosť je 45 – 57 kg. Sú to bystrí a prítulní domáci miláčikovia s výborným mäsom.

Prasa Kunekune s charakteristicky tvarovaným rypákom. Foto: isifa/Shutterstock 

KUNEKUNE

Pochádza z Nového Zélandu. Kunekune v maurskom jazyku znamená bucľatý. Tieto pastevné zvieratá sa ľahko chovajú a vyžadujú len málo jadrového krmiva (obilnín). Hmotnosť je 54 – 109 kg. Sú nenáročné a vhodné aj ako domáci maznáčikovia.

GUINEJSKÉ PRASA

Jeho hmotnosť je 68 – 136 kg. Má pokojnú a priateľskú povahu, málo ryje a dobre prospieva na tráve. Je schopné sa o seba samo postarať a vyrobiť tak mäso i masť s minimálnym prispením chovateľa. Môže byť aj milým domácim zvieraťom.

PRASA Z OSTROVA OSSABAW

Ešte v 16. storočí ho doviezli španielski námorníci. Hmotnosť je 54 – 113 kg. Sú klasifikované ako divoké prasatá, sú to otužilé pastevné zvieratá, ideálne na ekologickú produkciu mäsa.

Dospelé mini prasiatko s výškou 25 cm. Foto: isifa/Shutterstock

PREŠĽACHTENÉ MALÉ A MINI PRASIATKA

Niektoré plemená skutočne zostávajú malé a sú extrémne milé.

Göttingenské – bolo vyšľachtené na univerzite v Göttingene a bežne sa používa vo farmaceutickom a toxikologickom výskume. V pohlavnej zrelosti váži iba 11 – 15 kg. Veľkosť vrhu býva 6 – 7 prasiatok. Chová sa tiež ako bytové prasiatko.

Hanford – bolo vyšľachtené vo Washingtone a patrí medzi najväčšie laboratórne prasiatka (68 – 91 kg). Väčšinou je biele, má menej podkožného tuku, mohutné srdce a cievy. Používa sa na testovanie implantovaných prístrojov pre človeka.

Hormel – alebo tiež minnesotské prasiatko dosahuje hmotnosť 16 – 23 kg.

Ohmini – bolo vyšľachtené v Japonsku. V plnej dospelosti váži 34 kg.

Pitman-Moore – pochádza z floridských divokých prasiat. V plnej dospelosti váži 68 kg.

Yucatan mini a mikro – ide o rôzne drobné prasce zo Strednej a latinskej Ameriky známe pod názvami mexické holé prasa, maya, pelón de Cartigo, cuino. V dospelosti vážia 45 – 68 kg.

Malé prasiatka vďaka samostatnému spásaniu trávy odbremenia chovateľa od častého kŕmenia. Foto: isifa/Shutterstock

PRASNOSŤ PRASNÍC

Trvá 111 – 119 dní a vlastné prasenie trvá rôzne dlho v rozpätí 2 – 8 hodín. Priebeh prasenia býva normálny i bez zásahu chovateľa, len občas treba napraviť polohu plodu, aby sa zabránilo zaduseniu. Po odobratí sa prasiatko utrie suchou utierkou alebo slamou, najprv ústna dutina, nosové otvory a potom celé telo. Pupočnú šnúru, ak sa sama nepretrhla, odstrihneme asi 4 cm od pupka a kýpeť dôkladne vydezinfikujeme. Uliahnuté a ošetrené prasiatka odkladáme do zatepleného priestoru (30 – 34 °C).

Po oprasení prasnici dôkladne očistíme vonkajšie pohlavné orgány a vemená, odstránime plodové obaly a mŕtvo narodené prasiatka. Krmivo jej predkladáme najskôr 12 hodín po pôrode, stále však musí mať k dispozícii pitnú vodu.

CICIAKY

Chýbajúci obranný systém prasiatok po uliahnutí, tzv. ciciakov, ich vydáva napospas infekčným chorobám. Hlavným zdrojom obranných látok v tomto období je tzv. mledzivo, ktoré získajú cicaním od prasnice. Vhodné je podať ciciakom aj gamaglobulín a do papuľky im do 3 hodín po uliahnutí streknúť vo vlažnej vode rozpustený 10-percentný Laktiferm (2 ml).

Tráviaca sústava prasiatok má malú kapacitu – ich žalúdok po narodení váži 4 – 5 g a pojme len 25 – 35 g materského mlieka, tenké črevo zasa 100 – 110 ml tekutiny.

Zásoba železa po uliahnutí je nízka, asi 50 mg. Z materského mlieka prasiatko získa asi 1 mg, denne však potrebuje asi 15 mg. Do 5 dní je železo potrebné podať v preparáte, ktorý sa ľahko vstrebe, alebo injekčne a podľa potreby to opakovať po 10 dňoch. Citeľné straty úhynom spôsobujú aj ochorenia tráviaceho ústrojenstva (hnačky); rizikovým je najmä obdobie do 3. – 4. týždňa, keď sa im ešte nevytvára v žalúdku kyselina soľná, ktorá ničí baktérie vstupujúce do ich tela; okrem zvýšenej hygieny pomáha očkovanie proti baktériám coli a klostrídium.

Termolabilita ciciakov si zasa vyžaduje vyhrievanie prostredia tepelnými zdrojmi (infražiariče, vyhrievacie podlahy). Nároky na teplotu prostredia sa menia vekom a živou hmotnosťou. Optimálna relatívna vlhkosť je pre prasnice aj odstavčatá 50 – 70 %.

Prasiatka v prvé dni po uliahnutí cicajú 15- až 18-krát denne. Materské mlieko stačí prasiatkam prvé 2 – 3 týždne. Neskoršiu klesajúcu produkciu mlieka však musíme pri veku 10 – 15 dní nahradiť prikrmovaním kŕmnou zmesou s vysokou nutričnou hodnotou 5- až 6-krát denne. Na trhu je týchto zmesí dostatok. Od tretieho dňa už prasiatka prijímajú vodu, ktorá musí byť úplne čistá a s teplotou 14 °C. Prasiatka sa odstavujú od matky vo veku asi 35 dní.

ČÍM KŔMIŤ STARŠIE PRASIATKA?

Spotreba krmiva závisí od hmotnosti prasiatka. Ak naše prasiatko váži 50 kg, dostatočná denná dávka je 2 kg krmiva. V letnom období môže krmivo tvoriť napríklad kŕmna zmes OŠ 09, zelená ďatelina, sušené cukrovarské odrezky, srvátka, MKP alebo kŕmna soľ. V zime predkladáme kŕmnu zmes OŠ 09, lucernovú múčku, kŕmnu repu, kŕmnu mrkvu, hrachový šrot, MKP a kŕmnu soľ. Keďže prasa nie je schopné stráviť veľké množstvo, dennú dávku podávame na trikrát (ráno, na obed, večer). Prasiatka sú všežravé, takže rady skonzumujú aj kuchynské zvyšky, srvátku, mlieko, mäsové a rybacie akostné múčky. Obľubujú šrot (sójový, repkový, podzemnicový, bavlníkový a slnečnicový), ďalej kŕmny hrach, konský bôb, kŕmne kvasnice (torula), pšeničné otruby, obilné klíčky. Dôležité sú aj doplnkové krmivá, teda minerálne (vápnik, fosfor, sodík) a stopové prvky (železo, mangán, meď, zinok, selén, kobalt), vitamíny (B-komplex, A, D). Čerstvá a čistá voda musí byť zvieratám neustále k dispozícii.

Foto: isifa/Shutterstock 

VÝHODNÝ CHOV

VIACÚČELOVÉ PRASIATKO

Nezdá sa to, ale možností, kde sa lepšie uplatnia práve menšie a malé prasiatka ako veľké, je viacero:

• v bežných záhradách bez veľkých nárokov na ustajnenie a krmivo; zužitkujú aj množstvo záhradného a kuchynského odpadu, vyprodukujú hnoj, ktorý využijeme pri obohacovaní kompostov o dôležité živiny,

• pri opekaní vcelku na ražni pri stretnutiach s  priateľmi na chatách a v záhradách,

• v malých ekologických chovoch prasiat na pastevný spôsob, pri ktorých získame zdravé a chutné biomäso bohaté na zdravé až liečivé omega 3 mastné kyseliny,

• pre zapálených drobnochovateľov domácich zvierat je to ďalšie obohatenie o zaujímavý a užitočný druh zvieraťa primeraných rozmerov,

• v zdravotnom výskume, kde sa tieto špeciálne vyšľachtené mini prasiatka už dlho a úspešne využívajú, pretože ich fyziologické vlastnosti sú veľmi podobné človeku,

• inteligenciu a vlastnosti (vynikajúci čuch) týchto prasiatok možno využiť napríklad aj pri vyhľadávaní vzácnych húb hľuzoviek rastúcich pod zemou, ako sa to vo svete bežne robí (a u nás sa to kedysi robilo tiež),

• nakoniec sa práve kvôli svojej inteligencii a „spoločenským“ vlastnostiam uplatňujú aj ako domáci miláčikovia či prítulní spoločníci.

ORIENTAČNÉ CENY

Vietnamské odstavčatá sa predávajú 20 € za kus, staršie (40 – 50 kg) po 2 €/kg živej hmotnosti. Göttingenské 8-týždňové kúpite za 60 €, prasiatko na opekanie (25 kg) za 50 €. Keďže veľkostná aj hmotnostná škála malých plemien je dosť široká, pohybuje sa od 15 (mini prasiatka) až do 130 kg, treba si pri výbere zistiť, z akej veľkostnej rodiny dané kupované prasiatko pochádza.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje