Niekoľko cenných rád pre chovateľov mačiek

image 25750 25 v1

Milujú spoločnosť ľudí, psiu poslušnosť však od nich očakávať nemožno. Riadia sa svojím inštinktom a prejavujú svoj prirodzený temperament vo všetkých situáciách – či už na ne budete hľadieť z pohovky, alebo im po odchode do práce ponecháte vládu nad bytom.

Naša bytovka stojí v susedstve skladového komplexu a nech sa akokoľvek snažíme, služby deratizátorov príliš nepomáhajú. Keď vyhubia jednu generáciu myší, o chvíľu ju vystrieda nová. Dlhšie už uvažujeme o tom, že by sme našu domácnosť rozšírili o mačku, nevieme si však vybrať. Boli sme sa pozrieť aj na výstave, ale stále nemáme vo veci jasno.

Bez ohľadu na plemeno a temperament mačky nemôžete očakávať, že mačka, ktorú si zakúpite na výstave, bude mať záľubu v lovení myší. Ak pochádza z chovu, kde boli celé generácie odchované v interiéri, budú jej chýbať skúsenosti a zručnosti, akým sa môže priučiť iba v útlom veku pri hrách v teréne. Ak potrebujete mačku „myšolapku“, potom sa budete musieť rozhliadnuť po vidieku a priniesť si odrastené mačiatko odtiaľ. Obzvlášť, ak ho vychovala skúsená matka, pre ktorú je lov dôležitou súčasťou obživy. Prvé mesiace však môžu byť stresujúce pre vás i pre nového člena domácnosti. Naučiť roztúlanú mačku životu v uzavretom priestore bytu si vyžaduje čas a trpezlivosť.

Čakáme dieťatko, a tak sme začali zariaďovať detskú izbu. Náš kocúr sa však udomácnil v postieľke odo dňa, keď sme ju priviezli a poskladali. Spočiatku sme si mysleli, že sa iba zaujíma o novinku v domácnosti, zdá sa však, že si na ňu nárokuje. Skúšali sme ho odučiť od nového zlozvyku, ale márne. Existuje nejaký spôsob, ako sa so situáciou vyrovnať?

Ide o prirodzené správanie a nejedna domácnosť s mačkou má podobnú skúsenosť. Ťažko povedať, čím je postieľka atraktívna, môžeme sa iba nazdávať, že pripomína priestranný mačací peliešok. Je pohodlná, vidno z nej celú miestnosť a má charakter chráneného miesta. Nebude ľahké upriamiť pozornosť kocúrika na iné miesto v dome, a ak má voľnosť pohybu v interiéri, bude sa tam vždy vracať, len čo sa otočíte. Jedinou možnosťou je akceptovať toto správanie a nastoliť v domácnosti vhodný hygienický režim. Voľnú postieľku prikrývať dekou, ktorú môžete kedykoľvek v prípade potreby sňať dolu.

o mačkách
Vraví sa o nich, že sú falošné, rozmarné a tvrdohlavé. Ak si však získate ich priazeň, stanú sa z nich verní spoločníci, ktorí oživia domácnosť takmer na dve desiatky rokov.


Vyskúšali sme niekoľko druhov stelív do „mačacieho záchoda“, ale žiadne z nich nie je ideálne. Ak sa netrúsi v bezprostrednom okolí po hladkej podlahe, slabo pohlcuje pachy alebo sa nedobre udržiava v primeranom stave. Bývame v malom byte a pre časté návštevy je pre nás riešenie tejto chovateľskej povinnosti pomerne náročné.

Bez ohľadu na to, akú náplň do „mačacieho WC“ používate, môže byť pre vás riešením uzavretý, resp. krytý, mačací záchod, na ktorý si váš zverenec rýchlo privykne. Má závesné dvierka, ktoré uzatvárajú intímny priestor bez toho, aby bránili mačke v jeho používaní. Niektoré z modelov sú navyše vybavené pachovým filtrom, ktorý je osadený v priezoroch stien. Dôležité však je pri výbere prihliadnuť na veľkosť, aby nepôsobil stiesnene, inak sa nestane obľúbeným miestom na vykonávanie potreby.

Niekedy mám pocit, že chov mačiek a záľuba v pestovaní izbových kvetov nejdú dokopy. Máme poobhrýzané všetky rastliny vrátane tých najvzácnejších, ktoré som sa pokúšala premiestniť na chránené miesta. Chvíľkami sa až bojím, že sa nám kocúrik otrávi. V minulosti sme s tým nemali problém, skúšali sme už zmenu kŕmenia i vitamínové kvapky. Kocúrik je neustále v interiéri, má dostatok zábavy a pohybu, nerobí to asi z nudy.

Možno stačí len sledovať signály, ktoré vám dáva, a ponúknuť mu čerstvý zelený porast, ktorý naplní jeho túžby. Pojedanie trávy možno spozorovať nielen pri psoch, ale i pri mačkách. Kým sa rozhodnete pre vypestovanie malého zeleného koberca v plytkej miske z trávnatého osiva, mali by ste vedieť, že s obilninami to ide omnoho rýchlejšie a mačky ich s radosťou prijímajú. Zasejte do ťažšej hliny predmočenú pšenicu, jačmeň alebo ovos a ponechajte ich niekoľko dní na teplom, slnečnom parapete. Hneď ako sa rozvinú z klíčkov sýtozelené lístky, ktoré sa šplhajú rýchlym tempom nahor, premiestnite nádobu na miesto, kde kocúrik trávi väčšinu svojho času. Takéto menu by ho malo uspokojiť.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteJe možné nejakým spôsobom predpovedať temperament mačky? Zadovážili sme si mačiatko, ktoré je natoľko hravé, že úplne rozvrátilo chod našej pokojnej domácnosti. Všetko zhadzuje, vyžaduje si našu nepretržitú pozornosť, šplhá po závesoch a niet kvetu, ktorý by ešte nebol vysypaný z črepníka. Robí nám radosť, ale obávame sa, či z toho vôbec vyrastie. Začíname mať pocit, že nie my sme pánmi domu, ale ono. Nechceme však kaziť radosť deťom a ponúknuť ho inej rodine.

Pri ustálených plemenách mačiek je temperament súčasťou ich charakteristiky, a preto možno vopred predpovedať, aké je ich typické správanie. Kým perzské mačky sa považujú za najpokojnejšie a najprítulnejšie, somálske mačky sú nesmierne hravé a živé. Ku každému plemenu možno priradiť nielen jeho záľubu v pohybe a aktivite, ale aj spoločenské návyky či radosť z hlasových prejavov, alebo naopak, veľmi tichú povahu. Tieto vlastnosti sa pri krížení nevyspytateľne miešajú, takže ak nemáte chovné mačiatko so zápisom v plemennej knihe, budete musieť vyčkať, či z toho vyrastie. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že mačky dlhosrsté a so stredne dlhou srsťou majú zvládnuteľnú, pokojnú povahu, možno i preto patria v bytoch medzi najpopulárnejšie. Aj napriek nutnej starostlivosti o srsť.

AKÚ MAČKU SI VYBRAŤ?

PLEMENÁ MAČIEK A ICH POVAHY


1. Perzská: dlhosrstá, priateľská, pokojná, jemná, do bytu, nenáročná (bežná cena bez preukazu je okolo 110 €).


2. Siamská: elegantná, hravá, prítulná, do bytu (70 €).


3. Nórska lesná: veľká, energická, otužilá lovkyňa, zvedavá, na dvor (80 €).


4. Britská krátkosrstá: do bytu aj na dvor, otužilá, výborná lovkyňa, nenáročná (100 €).

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 2/2015, JAGA GROUP s.r.o.

Komentáre

 1. labužník says:

  temperament mačky, priateľská, pokojná, jemná, do bytu … my mačky chováme a hlavne chytáme z gastronomických pohnútok, čiže obrazne povedané – na pekáč, tak by ste mohli aj o tom p9sa5, ktorá ako chutí aké mäsko má pod kožuchom, či je vhodnejšia na perkeltík, na smotane alebo upiecť, receptov je veľa. Niet nad dobrú mačku.

   1. tatranka says:

    Labuznik je urcite chory na hlavu a od vztahu k zvieratkam, ci konkretne k mackam ma daleko. Nie je to moj zlaty ani recesia. Je to fakt blbec.

   2. jebo z lesa!

  1. Teba tak dat zozrat co povies..

  2. Gastronomicke pohnutky…. a u psychiatra si uz bol?

 2. tak labužník ty si sa ukázal…..fakt nerozumiem na čo sem vôbec píšeš keď nemáš, čo k tomu napísať ??? ale preč od ludí s tvojím IQ…ja mám Britskeého modrého kocúra a britskú čiernu mačku…..samozrejme teda ,že pokial to má byť na lov myšiek tak jednoznačne by volba mala padať na mačku a ni na kocúra….Nehovorím ,že kocúr neloví ale je to smiešne % oproti mačke. Za to mačka tá donesie každú chvílku či už hraboša…myš alebo čo ja viem akú háveď…obaja sú kastrovaný ,nakolko ich máme vnútri v dome…. myslím ,že nazáleží na rase mačiek… ten pud lovca má každá jedna mačka !! Svokrovci majú Peržaňu a loví aj tá !! myslim ,že keď má mačka možnosť lovu tak sa rada zabví s nejakou myšou.lebo vela x ju donesie živú a hrá sa s ňou ale vela tých stiskov od zubov nevydrží…nekonzumuje ich ! iba loví !takže myslím ,že treba vyberať len podla toho ktorá mačka sa človeku najviac páči !

 3. mimochodom pán redaktor, nabuduce by bolo fajn si zvážiť etický aspekt tohoto článku….radíte ludom zaobstarať si isté plemená mačiek bez preukazu…tým prispievate k podpore množiarenských aktivít………..bolo by fajn ak by se sa venovali článkom o zvieratách ale trocha z iného spektra, nech to ma aj prínos………..a nepodporuje čo nemá podporiť…veľa zdaru….

 4. Ináč ale pekný článok…….bolo by fajn…keby nabuduce bolo na margo ochrany práv na Slovensku čo sa týka zvierat a chovatelov…tých milujúcich……..

 5. Dobrý deň, ja by som chcela vedieť jednu informáciu. Moja sestra býva v dome v Anglicku, majú kocúra a ten kocúr im vždy donesie do domu živú myš a pustí v dome, majú kocúra na to, aby sa myší zbavili a on ich pozváža do domu, nosí si do domu hračku. Tú myš aj cítiť v dome a potom pokiaľ ju nájdu v dome, zalezenú, buď ju vyhodia alebo zabijú, kocúr nájde ďalšiu myš a znovu to isté. Vyrastie z toho ten kocúr alebo nie, má asi 4 roky.. poraďte mi prosím..

 6. Nechceme kaziť radosť deťom??? To ste si mača zaobstarali ako hračku pre deti? Ako sa mačka správa ste si mali zistiť predtým, ako ste si ju doniesli domov. Mám doma presne jednu takú, ktorá svojich pôvodných majiteľov prestala baviť a vyhodili ju v mrazoch na ulicu. Nehovoriac o tom, že nie je jediná, len mala šťastie, že aj napriek tomu, že som už ďalšiu mačku nechcela, nemala som svedomie, nechať ju napospas osudu a nezodpovednosti človeka.

 7. Dobry den, kde by som našla niekoho kto by mi pomohol s nasou mackou? Jedna sa o sterilizovanu britskú modru a jej pazuriky. Mame v byte dost vazny problem nakolko pôsobí ako keby tie pazuriky vobec nezatahovala. Prosim ak vie niekto o niekom kto by nám pomohol bola by som vďačná. Sme zúfalý

  1. odporucam na jednu stenu natiahnut omietku a mate po probleme.

 8. korpáš ladislav says:

  dobry den mam kastrovaneho kocu rabirma posvetna problem je že začal močit v priestore kde mava žranicu toto robi už asi mesiac ale nerobi to pravidelne čo mam robit

 9. Eva Medvedova says:

  Mam kocurika 3ročného. Každé ráno mraučí aj hodini. Večer znovu vyžaduje aby niekto prišiel a potom sa dáva hladkať. Da sa mi to nejako oduçiť? .Ďakujem.

 10. mačka sa nam stratila v novostavbe says:

  načka sa námstratyla v novostavbe

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.